Euro
11.1824
0.93%
Dolar
9.605
1.1%
Altın
553.95
1.6%
Borsa
1.465
0.67%
Bitcoin
603.596
-1.63%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C
  Kitap bakımı ve temizliği için uygulanması gereken adımlar

  Kitap bakımı ve temizliği için uygulanması gereken adımlar

  Kitap bakımı ve temizliği düzenli yapılırsa, kitapların daha uzun ömürlü olacağını belirtmek gerekiyor.
  • Haber Merkezi
  • 23.09.2021 - 10:51
  • Güncelleme : 23.09.2021 - 15:15

  Kitap bakımını ancak bir kitapsever anlayabilir. Her gün dokunarak severek kitaplara olan sevgimizi belli ederiz. Öte yandan kitap temizliği için de uyulması gereken adımlar vardır.

  İşte birkaç adımda kitap temziliği nasıl yapılır sorusuna cevaplar...

  Ayracı uzun süre bekletmeyin

  Kitap bakımı ve temizliği için uygulanması gereken adımlar #1

  Ayracı kitabın içinde uzun süre bırakmak, yapılan en büyük hatalardan biridir. Çünkü ayracı kitabın içinde uzun süre bıraktığınızda kitapta lekelenme, solma ve kabarma gibi istenmeyen zararlar meydana gelir.

  Gazete ve post-it gibi şeyleri ayraç olarak kullanmayın

  Kitap bakımı ve temizliği için uygulanması gereken adımlar #2

  Gazete kağıdındaki asitlik oranı oldukça yüksektir. Bu da kitaba çok büyük bir zarar verecektir. Gazete kağıdı veya post-it kullanmak, sayfaların sararmasına ve kağıdın aşınmasına neden olur.

  Kitaplara yazı yazmayın

  Kitap bakımı ve temizliği için uygulanması gereken adımlar #3

  Kitaplara yazı yazmak oldukça kötü bir alışkanlıktır. Ancak birçoğumuz, kitapların ilk veya son sayfasına adımızı yazarız veya okuduğumuz sayfalarda not tutarız. Bu kitap için çok zararlıdır. İlla yazı yazmanız gerekiyorsa, dolma ve tükenmez kalem yerine kurşun kalem kullanmaya özen gösterin.

  Kitabı okurken katlamayın

  Kitap bakımı ve temizliği için uygulanması gereken adımlar #4

  Kitap okuduğunuz sırada onu tamamen açarak katlamaya çalışmanız çok büyük bir hatadır. Bunu yaptığınızda kitapta aşınma, esneme ve yırtılma gibi zararlar oluşur. İyi bir kitap bakımı için en temel nokta, kitaplara nazik davranmaktır.

  Kitaplara dokunmadan önce ellerinizi yıkayın

  Kitap bakımı ve temizliği için uygulanması gereken adımlar #5

  Kitaplara dokunmadan önce ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Çünkü kitapların kirlenmesine neden olan şey, çoğunlukla kitap okuyan kişinin elinde bulunan kir ve yağdır. Bu nedenle iyi bir kitap bakımı için onlara temas etmeden önce elleri yıkamak çok önemlidir.

  Tozunu alın

  Kitap bakımı ve temizliği için uygulanması gereken adımlar #6

  Belirli aralıklarla kitapları temizleyerek tozlarını almak kitap bakımı için çok önemlidir. Uzun süre tozu alınmayan kitaplarda renk solması ve sararma gibi çeşitli sorunlar görülür. Ayrıca küf oluşumu da kitaplar için oldukça tehlikeli bir durumdur, özellikle de eski kitaplar için. Küf sorununu ortadan kaldırmak için ise ara sıra kitaplarınızı açıp kontrol edin ve küflenme varsa erkenden müdahale edin. Aksi takdirde kitabınız kullanılamaz hale gelecektir. Ayrıca kitapları temizlerken tozu iyi tutan mikrofiber bir bez kullanmak çok daha faydalı olacaktır.

  Kitaplığınıza güneş ışığı gelmesin

  Kitap bakımı ve temizliği için uygulanması gereken adımlar #7

  Güneş ışığı, zamanla kitaplara zarar vermeye başlar. Bu nedenle kitapları güneş ışığından korumak gerekir. Unutmayın, binlerce yıl bozulmayan bal bile güneş ışığına maruz kaldığında bozulmaya başlar. Özellikle okumadığınız kitapları plastik bir kutunun içinde yatak altında saklayabilirsiniz. Böylece kitaplarınızı güneş ışığından, kemirgenlerden ve böceklerden korumuş olursunuz.

  Kitapları oda sıcaklığında ve nem oranı düşük yerlerde saklayın

  Kitap bakımı ve temizliği için uygulanması gereken adımlar #8

  Kitapları çok soğuk veya çok sıcak odalarda tutmak yıpranmalarına neden olacaktır. Kitaplar için en ideal ortam oda sıcaklığıdır. Ayrıca kitapları nem oranı düşük olan yerlerde saklamak gerekir. Çünkü yüksek nem, kitabın sayfasını deforme eder veya tamamına zarar verir. Kitaplar için ideal nem oranı yüzde 35’tir.

  Kitapları çok sıkışık bir şekilde istiflemeyin

  Kitap bakımı ve temizliği için uygulanması gereken adımlar #9

  Kitapları raflara veya herhangi bir yere sıkışık bir şekilde yerleştirmek yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Kitaplar arasında biraz boşluk olması ve hava almaları gerekir. Aksi takdirde şekilleri bozulur ve bazı deformasyonlar ortaya çıkar. Bu, iyi bir kitap bakımı için uygulanması gereken kolay bir adımdır.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir