Euro
10.1601
-0.03%
Dolar
8.3882
-0.07%
Altın
506.54
-0.04%
Borsa
1.461
0.29%
Bitcoin
327.159
8.18%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C
  Şair Nazım Hikmet'in 58'inci ölüm yıldönümü

  Şair Nazım Hikmet'in 58'inci ölüm yıldönümü

  Nazım Hikmet, Türk şiirinin usta şairi, aşkların sevdaların şairi...Nazım Hikmet 58 yıl önce hayata veda etti. Kİtap Ayracı olarak sevgi ve saygıyla anıyoruz.
  • Haber Merkezi
  • 03.06.2021 - 09:31
  • Güncelleme : 03.06.2021 - 15:17

  Türk edebiyatınınn romantik şairi Nazım Hikmet, 58 yıl önce bugün hayata gözlerini yumdu. yazdıkları ve ortaya koyduğu eserlerle daima yaşayacak olan Nazım Hikmet'i sevgi ve saygıyla selamlıyoruz.

  Yaşamı boyunca pek çok zorlukla karşılaşana Nazım Hİkmet, çareyi Rusya'ya kaçmakla buldu. Burada yaşayan Nazım Hikmet, Moskova'da 3 Haziran 1963'te hayatını kaybetti.

  Mezarının Türkiye'ye getirilmesi konusunda çok tartışma oldu ama nihai bir karar çıkmadı. Ve usta şair memleketinden uzakta Rusya'da yatıyor.

  DİLLERDE OLAN ŞİİRLER

  Edebi hayatı boyunca ortaya koyduğu eşsiz eserlerle, her daim adından söz ettiren Hikmet'in şiirleri, sözleri herkesin dilinde oldu.

  Yaşadığı aşklar, ölümsüzler arasında yer aldı. Nazım Hikmet ve aşk denilince hemen herkesin aklına aynı isim gelir:

  Vera...

  Şair Nazım Hikmet in 58 inci ölüm yıldönümü #1

  SÖZ USTASI NAZIM HİKMET

  15 Ocak 1902'de Selanik'te dünyaya gelen şair, Moskova'da uzun yıllar yaşadı ve orada son nefesini verdi.

  Yaşadığı dönemde çeşitli kovuşturmalara ve yargılamalara maruz kalan Nazım Hikmet'in, devrin önde gelen yazar ve şairleriyle yaşadığı edebi polemikler, onun ne kadar usta bir söz ustası olduğunu gösteriyor.

  Şair Nazım Hikmet in 58 inci ölüm yıldönümü #2

  11 YAŞINDA ŞİİR YAZDI

  İlkokul eğitimini Göztepe Taş Mektebi'nde tamamlayan Ran, ortaokula Galatasaray Lisesi'nde başladı. 1917'de ise Nişantaşı Lisesi'nden mezun oldu.

  Çocukluk yıllarında dedesi Nazım Paşa'nın etkisiyle şiirle ilgilenmeye başlayan Nazım Hikmet, ilk şiiri Feryad-ı Vatan'ı 11 yaşında kaleme aldı.

  ORDUDAN ATILDI

  Ünlü şair, denizciler için yazdığı 'Bir Bahriyelinin Ağzından' şiirinden etkilenen Bahriye Nazırı Cemal Paşa'nın desteğiyle 1917'de Heybeliada Bahriye Mektebi'ne girdi.

  1919'da okulunu başarıyla tamamlayan Ran, Hamidiye kruvazörüne stajyer güverte subayı olarak atandı. 1921'de ise çeşitli nedenlere bağlı olarak orduyla ilişiği kesildi.

  Şair Nazım Hikmet in 58 inci ölüm yıldönümü #3

  OYUNLAR KALEME ALDI

  Oyun yazarı olarak da tanınan Nazım Hikmet'in aralarında Kafatası, Bir Ölü Evi ve Unutulan Adam, Ferhat İle Şirin'in de bulunduğu 22 tiyatro eseri, Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Almanya, Macaristan, Polonya ve Çekoslovakya gibi ülkelerde sahneleniyor.

  SERBEST NAZIMIN TEMSİLCİSİ

  Türkiye'de serbest nazımın ilk uygulayıcısı olan Nazım Hikmet'in şiirleri; Ahmet Kaya, Ruhi Su, Edip Akbayram, Fikret Kızılok, Cem Karaca, Fuat Saka, Zülfü Livaneli ve Yunan besteci Manos Loizos gibi birçok sanatçı ve müzik grubu tarafından seslendirildi.

  Şair Nazım Hikmet in 58 inci ölüm yıldönümü #4

  1963'TE HAYATINI KAYBETTİ

  Ünlü şair, 3 Haziran 1963'te Rusya'nın başkenti Moskova'da yaşamını yitirdi. Hikmet'in mezarının, Türkiye'ye getirilme çabaları olduysa da herhangi bir sonuç alınamadı.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir