Petrol
87.36
2.61%
Euro
18.1696
0.18%
Dolar
18.5391
0.20%
Altın
991.4
0.32%
Borsa
3180
-1.04%
Bitcoin
358.629
-0.80%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C
  Stendhal’in tüm zamanların çok okunan romanı: Kırmızı ve Siyah

  Stendhal’in tüm zamanların çok okunan romanı: Kırmızı ve Siyah

  Fransız yazar Stendhal’in ‘Kırmızı ve Siyah’ romanı ana karakter Julien Sorel’in geleceği hakkındaki kararsızlığını ele alırken, dönemin sosyolojisine dair okurlara bir fotoğraf sunuyor.
  • Haber Merkezi
  • 30.12.2017 - 11:06

  Psikolojik romanın önde gelen yazarı desem yanlış bir cümle kurmuş olmam sanırım. Stendhal…

  Dünya edebiyatının önemli yazarı ve vatandaşı Honore De Balzac'ın desteğini gören Stendhal, Fransa Edebiyatı'nda derin izler bırakmıştır.

  19. yüzyıl dönemin aydınlanmacı kalemlerinden sayılan Stendhal'in Kırmızı ve Siyah romanı, Kral X. Charles'in yönetiminde olan Fransa'sında 1820'lerde cerayen etmiştir. Yazar topluma olan yergilerini ustaca kullanmış, özgürlükçü fikirleriyle de öne çıkmıştır.

  ADINI ORDU VE RUHBAN SINIFININ RENKLERİNDEN ALDI

  Roman, ismini ordunun kırmızı üniformaları ile ruhban sınıfının siyah cüppelerinin renginden almış, Türkçeye de Kızıl ve Siyah olarak çevrilmiştir. Romanın romantik ögeler taşıması onun realist kitap özelliğinden bir şey kaybettirmiyor. Kırmızı ve Siyah psikolojik romanın ilk örneklerindendir.

  Stendhal’in tüm zamanların çok okunan romanı: Kırmızı ve Siyah #1

  Kaleme aldığı eserlerinde psikolojik ve felsefi ögeleri ustaca kullanan Fransız edebiyatçı Stendhal’in ünlü romanı Kırmızı ve Siyah 1840 yılında yayımlanmıştır. Stendhal, romanını piyasaya sürdükten sonra 1842’de Paris’in romantik caddelerinde yürüyüş yaparken geçirdiği kalp kriziyle hayatını kaybetti.

  İNSAN BENLİĞİNİN DERİNLİKLERİ

  Parma Manastırı romanın da yaratıcısı olan Stendhal, insan benliğinin derinliklerine nüfuz etmesiyle psikiyatrı gibi davranmıştır. O iyi bir edebiyatçıdan öte psikologdur. Romanlarında hayat verdiği karakterlerinin tahlilini yaptığımızda öne sürdüğümüz ana argümanları bulmak mümkün. Yazarın en çok bilinen ve okunan klasik eseri Kırmızı ve Siyah, dönemin Fransa’sının toplumsal bir portresini okuyuculara sunuyor.

  Stendhal’in tüm zamanların çok okunan romanı: Kırmızı ve Siyah #2

  Stendhal...

  Roman,  kitap dünyasında yerini aldığında fazla yankı uyandırmamakla beraber, övgüler de aldı. Ünlü filozof ve psikolog Nietzsche, "Stendhal, hayatımın en güzel tesadüflerinden biridir.” Yazar Andre Gide ise, "Kırmızı ve Siyah kendi zamanının ötesinde bir romandır."

  FRANSA'NIN RESTORASYON DÖNEMİ

  Julien Sorel’in içinde bulunduğu çıkmazı ve ikilemi çarpıcı biçimde anlatan usta kalem, ününe ün katmıştır. Fransa’nın restorasyon döneminde yankı uyandıran Kırmızı ve Siyah, aldığı dini eğitiminin yanı sıra askerliğe de sempati duyan Sorel’in dünyasına sizleri davet ediyor. Stendhal, eserinde ruhban sınıfına eleştirilerde bulunurken, aşkı, sevgiyi, ahlakı da gerçekçi bir perspektifle anlatıyor.

  Stendhal’in tüm zamanların çok okunan romanı: Kırmızı ve Siyah #3

  Fransa'da Napolyo'nun sürgüne gönderilmesine neden olan restorasyon dönemi

  İlgi Kültür Sanat, dünyanın önemli klasiklerini yeniden basarak okuyuculara sundu. Kırmızı ve Siyah da yeni baskısı yapılarak yayınevi tarafından kitapseverlere ulaştırıldı.

  JULİYEN SOREL'İN DÜNYASI

  Sorel, oldukça karmaşık ruh halindedir. Büyük komutan Napolyon’a hayranlık duyan Sorel, asker olmak istemiştir. Öte yandan aileden gelen dini öğretiyle din adamı da olmak isteyen Sorel’in geleceğiyle ilgili bir karar vermesi gerekecektir.

  Roman, Sorel’in hayatı ve içinde bulunduğu toplumsal koşullar çerçevesinde ilerlerken, akıcı ve sade diliyle de ön plana çıkıyor. Yazarın güçlü tasvirleri ve sağlam cümle yapısı kitabı rahatça okumamıza yardımcı oluyor.

  Stendhal’in tüm zamanların çok okunan romanı: Kırmızı ve Siyah #4

  Sorel oldukça genç yaştadır. Bu yaşına rağmen hayatta yükselmek ve iyi bir konumda olmak için ihtiraslar içinde kendisini bulmuştur. Yaşadığı taşra bölgesinde çıkıp en büyük hayali olan Paris’e yerleşmek olan Sorel’in yaşamla olan mücadelesinin öyküsüdür Kırmızı ve Siyah…

  DÖNEMİN SOSYAL YAPISINA UYMAYAN AŞKLAR

  Sorel’in kararsızlığı onu başka dehlizlerde gezdirecek, karşısına çıkan iki farklı kadınla yaşayacağı ilişki, romanın başka bir boyut kazanmasına neden olacaktır. Sorel’in İlişki kurduğu kadınların zengin ve aristokrat sınıfa mensup olmaları, yazarın sınıflar arasındaki farklılıkları kusursuzca anlatması okuyucuları toplumsal gerçeklerle yüzleştiriyor.

  Stendhal’in tüm zamanların çok okunan romanı: Kırmızı ve Siyah #5

  Başarma tutkusuyla dolu olan Sorel’in kendisini büyük aşkla seven kadınlara gereken ilgi ve sadakati gösterememesi, öldüğünde bile yanında ayrılmayan kadınların sergilemiş oldukları davranışlar gerçek aşkın sembolü olmaktan öte, Stendhal’in sert yergilerinden nasibini almıştır.

  Yazar, okurlara aşkın kırmızısı, siyahın ise ölümünü haykırıyor.

  Dünyanın başat klasiklerinden sayılan Kırmızı ve Siyah romanı, her kitapseverin mutlaka okuması gerekiyor.

  Yazar: Henri Beyle Stendhal

  Yayınevi: İlgi Kültür Sanat

  Fransızcadan çeviren: A. Erkin Köylügil

  Türü: Roman

  Basım yılı: 2017

  Syf: 544

  Kitabı satın almak için linki tıklayın:

  İdefix

  Kitap sayfası için iletişim: ergul.tosun@ensonhaber.com


  Görüş Bildir