Euro
10.1199
0.61%
Dolar
8.5863
0.71%
Altın
487.01
1.35%
Borsa
1.425
0.46%
Bitcoin
409.979
1.58%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Svetlana Aleksiyeviç’in ibretlik kitabı: Çernobil Duası

  Nobel ödüllü yazarın Çernobil Duası, Çernobil Nükleer Felaketi ve sonrasında yaşananlara dair can acıtıcı bir sözlü tarih çalışması…
  • Haber Merkezi
  • 06.09.2021 - 10:39
  • Güncelleme : 06.09.2021 - 10:54
  Svetlana Aleksiyeviç’in ibretlik kitabı: Çernobil Duası

  2015 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Svetlana Aleksiyeviç’in büyük eserlerinden Çernobil Duası, Çernobil Nükleer Felaketi ve sonrasında yaşananlara dair can acıtıcı bir sözlü tarih çalışması…

  İsveç Akademisi, Svetlana Aleksiyeviç’e Nobel Ödülü verdiğinde yazarın "Yeni bir edebi tür" yarattığını belirtmiş, eserlerini de "Duyguların ve ruhun bir tarihi" sözcükleriyle betimlemişti.

  YİTİP GİDEN HİKAYELERE KAYIT

  Aleksiyeviç uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla, kendilerine nadiren konuşma fırsatı verilen, yaşantıları da çoğu zaman ülkenin resmi tarihine karışarak yitip giden sokaktaki insanların hikâyelerini kayıt altına alıyor.

  Svetlana Aleksiyeviç’in ibretlik kitabı: Çernobil Duası #1

  ÇERNOBİL FACİASI

  Çernobil Duası’nda Aleksiyeviç, 26 Nisan 1986’da meydana gelen tarihin en feci nükleer reaktör kazasını odağına yerleştirerek trajediyi yaşamış insanların bireysel tanıklıklarını aktarıyor.

  Masum yurttaşlardan itfaiye erlerine, parti yöneticilerinden askerlere onlarca insan, anlattıkları hikâyelerle halen yaşamakta oldukları korku, öfke ve belirsizliği gözler önüne seriyor.

  Svetlana Aleksiyeviç’in ibretlik kitabı: Çernobil Duası #2

  Svetlana Aleksiyeviç

  İBRETLER KİTABI

  Monolog biçimindeki röportajlardan oluşan Çernobil Duası, duygusal gücü ve dürüstlüğüyle hem unutulmaz bir sözlü tarih çalışması hem de almak isteyen için sayısız ibretler barındırıyor.

  Ergül Tosun

  Kitap sayfası için iletişim:

  ergul.tosun@ensonhaber.com

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir