Petrol
110.28
-0.45%
Euro
17.0204
-0.09%
Dolar
15.9473
0.14%
Altın
949.81
0.11%
Borsa
2381
0.00%
Bitcoin
473.530
-1.99%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C

  Yazar Nihan Kaya kendisini etkileyen kitapları listeledi

  Psikanaliz alanında yaptığı yüksek lisans eğitimi ile adım adım gelişerek ilerleyen Yazar Nihan Kaya, bizimle, kendisini etkileyen kitaplar listesinden ilk 5’i paylaştı…
  • Özel İçerik
  • 24.09.2018 - 12:58
  • Güncelleme : 24.09.2018 - 13:11
  Yazar Nihan Kaya kendisini etkileyen kitapları listeledi

  Nihan Kaya

  Nihan Kaya, “İyi Aile Yoktur” kitabı ile ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişkiyi açıklamak için yeni bir yola çıktı. Çocukla kurulan ilişkinin aslında anne-baba ile ilişkinin devamı olduğunu açıklayan Kaya, bu kitabı aslında sadece anne-babalar için değil, çocukluk geçirmiş ve kendisini daha iyi anlamak isteyen her yaşta insan için yazdı…

  İngiltere’de Essex Üniversitesi’nde Psikanaliz Yüksek Lisansı yapan, Avrupa ve Amerika’da Psikoloji alanında konferanslar veren ve çocukluk atölyeleriyle ebeveynleri buluşturan Kaya, yıllarca süren çalışmalarını bu kitapta derledi, evet. Peki Nihan Kaya’yı hangi kitaplar etkiledi? Listenin ilk 5’inde bakalım hangi kitaplar var?

  Yazar Nihan Kaya kendisini etkileyen kitapları listeledi #2

  KAYIP ZAMANIN İZİNDE (7 CİLT)

  Yakalanan Zaman, Albertine Kayıp, Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Guermantes Tarafı, Sodom ve Gomorra, Swannlar'ın Tarafı, Mahpus adlı 7 ciltten oluşan Kayıp Zamanın İçinde, titizlikle, birliklerini sürekli yeniden gruplandırarak, tıpkı bir saldırı gibi hazırlanmış...

  Kayıp Zamanın İzinde

  Marcel Proust

  Yapı Kredi Yay.

   

  Yazar Nihan Kaya kendisini etkileyen kitapları listeledi #3

  OYUN SONU

  Sonun gelmeyişi üzerine bir oyun olan Oyun Sonu, insanın varoluşunun anlamsızlığı karşısındaki durumunu absürd tiyatro bağlamında ele alır.  Absürd tiyatronun en iyi örneklerinden biri olan bu oyunda dışarıdaki doğanın ölmüş olduğu varsayılırken, yalnızca orada bulunan insanların değil, tüm bir uygarlığın, tüm insanlığın çöküşü anlatılmak istenmiştir.

  Oyun Sonu

  Samuel Beckett,

  Mitos Boyut Yay.

  S.: 80

  Kitabı satın almak için tıklayınız: mitosboyut

  Yazar Nihan Kaya kendisini etkileyen kitapları listeledi #4

  HUZUR

  Tanpınar, kültürümüzü bir "iç âlem medeniyeti"nin tezahürü olarak görür. Bu medeniyeti, belirli bir ahlâkı taşıyan "mânevi vazifelerine inanmış, muayyen bir ruh nizamından geçmiş, nefislerini terbiye etmiş" insanlar meydana getirmiştir. Huzur için, belli bir dünya görüşüne, bir hayat nizamına kavuşamamış Cumhuriyet aydınlarının "huzursuzlukları"nı dile getiriyor denebilir.

  Huzur

  Ahmet Hamdi Tanpınar

  Dergah Yay.

  S.: 391

  Kitabı satın almak için tıklayınız: idefix

  Yazar Nihan Kaya kendisini etkileyen kitapları listeledi #5

  STICKS AND BONES (SOPALAR VE KEMİKLER)

  Nihan Kaya'nın notu:

  Bu bir piyes. Türkçeye çevrilmedi. Hakkında açıklama yazabilirim. 1971 tarihli piyes, 1973 Tony ödülü sahibi ve bence yazılmış en güzel Edebiyat eserlerinden. Türkçeye çevrilmese de, gönlüm elvermedi listeden çıkarmaya.

  Sticks and Bones

  David Rabe

  Kitabı satın almak için tıklayınız: amazon

  Yazar Nihan Kaya kendisini etkileyen kitapları listeledi #6

  YARATMA CESARETİ

  May, psikoloji, psikoterapi, felsefe ve sanatla yakın ilişkisinden ötürü, yaratıcılık konusunu ilginç bir perspektiften inceliyor. Tüm varoluşçular gibi o da kaygı olgusuna büyük önem vererek, değişimin kaygının içine gömülerek varılacak bir yaratıcılık düzeyinde gerçekleşeceğini vurguluyor.

  Yaratma Cesareti

  Rollo May

  Çev.: Alper Oysal

  Metis Yay.

  S.: 152

  Kitabı satın almak için tıklayınız: idefix

  Damla Karakuş

   

  Instagram: biyografivekitap


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir