Ticaret Bakanlığı erken rezervasyon konusunda uyardı
İHA

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tüketicinin, paket turun başlamasından en az 30 gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla paket tur sözleşmesini feshetme ve ödenmesi zorunlu vergi gibi yasal yükümlülükler dışındaki paket tur bedelinin herhangi bir kesinti yapılmaksızın iade alma hakkı bulunduğu belirtildi.

Ticaret Bakanlığı erken rezervasyon konusunda uyardı

BAKANLIKTAN ERKEN REZERVASYON AÇIKLAMASI

Ticaret Bakanlığı tarafından paket tur ve otel konaklamalarında erken rezervasyonlara ilişkin açıklama yapıldı. Özellikle içinde bulunulan aylarda muhtelif seyahat acentaları tarafından yaz mevsiminde gerçekleştirilecek olan paket tur ve otel konaklamalarına yönelik erken rezervasyonları hedefleyen birtakım reklam ve tanıtım faaliyetleri yapıldığının görüldüğü belirtilen açıklamada, Turizm sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlarca başlatılan kampanyalarla birlikte son dönemlerde tüketicilerimizin paket tur ve otel konaklama sözleşmelerinde erken rezervasyonlu tatil seçeneklerini tercih ettikleri dikkati çekmektedir.

TÜKETİCİLER REZERVASYON YAPTIRMADAN DİKKAT ETMESİ GEREKEN ÖNERİLER

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

"Bu tercihlerin başlıca nedenleri; tüketicilere sağlanan indirimli fiyat ve daha çok taksitlendirilebilmeye bağlı ekonomik avantajlar ile önceden yapılan rezervasyonlar sayesinde geleceğe dönük tatillerini planlayabilme imkanlarının sağlanması olarak sayılmaktadır. Erken rezervasyon avantajlarından faydalanmak isteyen tüketicilerimizin mağduriyet yaşamamaları Bakanlığımızın öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Bu noktada, erken rezervasyon ile paket tur ve otel konaklama sözleşmesi satın alacak tüketicilerimizin aşağıda yer verilen hususlara dikkat etmesi önem arz etmektedir.
Tüketicilerimiz tarafından satın alma kararı öncesinde tercih edilen seyahat acentası veya turizm tesisinin ilgili kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde kayıtlı olup olmadığı sorgulanmalıdır. Bu kapsamda tüketiciler, seyahat acentalarının ve turizm tesislerinin belgeli olup olmadığını, turizm tesislerin kaç yıldız sahibi olduğunu www.kulturturizm.gov.tr ve www.tursab.org.tr adreslerinden sorgulayabilmektedir"

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)