Euro
10.1163
-0.06%
Dolar
8.5547
-0.05%
Altın
496.36
0.24%
Borsa
1.36
0%
Bitcoin
341.498
7.94%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez

  Dünya üzerinde çeşitli sebeplerden dolayı, uluslararası olarak alınan kararlar sonucu kapılarını insanlığa kapamış yasak bölgelerden haberiniz var mı?
  • Haber Merkezi
  • 23.02.2018 - 14:46
  Selen KALDIRIM / selen.kaldirim@ensonhaber.com

  Yeryüzünde gezip görebileceğiniz 193 ülke ve bu ülkelere bağlı binlerce şehir var. Kimi yerlere gitmek güç olsa da, hemen hemen her ülkeye vizeniz ve uçak biletinizi alıp gitmek mümkün.  Günümüzde uzaya bile kilometrelerce yol kat edilirken, insanoğlunun hiçbir şekilde giremeyeceği bu kapalı bölgeler oldukça ilgi çekici.

  BREZİLYA’DAKİ YILAN ADASI

  Brezilya'nın açık sularında yüzen bu adada, bir insanın derisini eritebilecek kadar zehirli yılanlar yaşıyor.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #1

  Her bir metrekaresine bir yılan düşen yerde bir insanın var olma ihtimali yüzde sıfır. Öyle ki, göç esnasında adaya konan kuşlar bile saniyeler içinde yok oluyor. Herhalde bu adaya gitmeniz mümkün olsa bile seyahat planınıza eklemezsiniz diye düşünüyorum.

  FRANSA’DAKİ LASCAUX MAĞARALARI

  1940 yılında kaybolan bir köpeğin peşine düşen 4 çocuk tarafından tesadüfen bulunan mağaralar, güney Fransa’da bulunuyor. Keşfedildiği zaman halkın ziyaretine açılmış olsa da, duvardaki resimlerin tahriş olmasıyla 1963’te ziyarete kapatıldı.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #2

  20 bin yıllık bu mağaralara, yönetimden özel izin alan arkeologlar dışında hiçbir insan giremiyor.

  51.BÖLGE / ABD

  Amerika’da bulunan çılgın Las Vegas şehrinin 153 km kuzeyinde olan bölge, Nevada test sahası ve Nellis Hava Kuvvetleri Sahası ile çevrelenmiştir.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #3

  KOMPLO TEORİLERİYLE ANILIYOR

  Burada ABD savunma ve hava kuvvetleri düşman silahlarını inceleme, analiz etme, kime ne silah satacağının hesabını yapma gibi çalışmalar yapıyor. CIA bu çalışmalar hakkında en ufak bir bilgi vermediği için, bölgede olup bitenler komplo teorilerine konu oluyor.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #4

  Dünyanın en iyi korunan yerlerinden biri olan alana ABD başkanı bile ancak özel izinler eşliğinde girebilmektedir. Hangi sebepten olursa olsun güvenlik timlerinin bu bölgeye giren kişiyi öldürme yetkisi var. Burayı da gezi listenizden çıkardığınızı varsayıyorum.

  HİNDİSTAN’IN SENTİNEL ADASI

  Hindistan’da bulunan Andaman adalarına bağlı Sentinel Adası’nda günümüz teknolojisinden bihaber yaklaşık 500 yerli yaşamakta. Dünyadaki hiçbir gelişmeden haberleri yok.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #5

  Hindistan hükümeti Adadaki doğallığın ve orijinalliğin bozulmaması için  bu bölgeyi dışarıdan gelen ziyaretlere kapattı. Zaten bir şekilde girseniz de içeride çok hoş karşılanmayacağınız malum.

  WHITE’S GENTELMAN CLUB/İNGİLTERE

  İngiltere’de bulunan White'ın Baylar Kulübü, adından da anlayacağınız üzere sadece erkeklere özel. Dışarıdan hiçbir kadın veya sıradan vatandaşın giremediği mekana yalnızca üst düzey yetkililer alınıyor.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #6

  300 YILI AŞKIN SÜREDİR HİZMET VERİYOR

  Giriş yapılabilmesi için belirleyici iki şey var: Cinsiyet ve statü. Bugüne kadar sadece Birleşik Krallığın başbakanı James Cameron tarafından kendi konservatizm görüşlerine aykırı olduğu sebebiyle reddedilmiştir.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #7

  300 yılı aşkın bir süredir sadece üst düzey baylara hizmet veren mekanda eğlenip kumar oynamak kadınlar ve diğer vatandaşlar için sadece bir hayal.

  ÇİN HALK CUMHURİYETİ/OİN SHİ HUANG’IN TÜRBESİ

  Bu türbe gerçek ölü bedenlerden farklı olarak  her birinin farklı bir yüze ait olduğu topraktan yapılmış binlerce askere ev sahipliği yapıyor. Çin Halk Cumhuriyeti türbeyi ziyaretlere kapatırken, askerlerin gizemi hala bilinmiyor.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #8

  Boyları 183-195 santimetre arasında değişen toprak askerlerin bulunduğu kazı alanında 8.000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin edilmekte.

  PINE GAP/AVUSTRALYA

  Bu hava kuvvetleri üssünün değil içine girmek, üzerinden uçmanız bile mümkün değil. Avustralya’nın ortasında bulunan uydu takip istasyonu gariptir ki, ABD Hükümeti tarafından yönetiliyor.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #9

  SVALBARD TOHUM DEPOSU/NORVEÇ

  Bir an için dünyanın bir felakete uğradığını, doğal kaynakların zarar görüp gıda kaynaklarının yok olduğunu düşünün. Svalbard Tohum Deposu tam olarak böyle bir durum için  erzaklarla beraber Dünya’daki bilinen bütün bitkilere ait milyonlarca tohumun içinde saklandığı bir yeraltı deposu.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #10

  Depo, Norveç’in Arktik Svalbard takım adalarından biri olan Spitsbergen adasında, 120 metre derinlikte,  kum taşı içine gömülü bir şekilde duruyor.

  RAF MENWITH HILL/İNGİLTERE

  Kuzey Yorkshire Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), dünyanın en büyük elektronik gözlem merkezi. Merkez 1954’te, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği’ndeki iletişim ağlarını denetlemek için kuruldu.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #11

  Burada haberleşmelere müdahale edilerek İngiltere ve ABD için istihbarat toplanıyor. Geniş güvenlik önlemleriyle korunan bölgenin çevresinde dolaşmanız bile bir problem.

  KUZEY KORE/39. ODA

  Bilindiği üzere Kuzey Kore dünyanın dışa en kapalı kendi net  kurallarıyla yönetilen bir ülke. Bu ülkeye kimse öyle kafasına göre giremez, yasal yollarla bile olsa etrafınızdan silahlı ajanlar eksik olmaz.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #12

  BÖLGEYE GİRMENİN CEZASI ÖLÜM

  Ülkenin bütün TV ve radyo kanalları tamamen devletin kontrolü altındadır ve bu aygıtlarla vatandaşların internet kullanması yasaklanmıştır.  Kuzey Kore’de bulunan 39. Oda'da kara para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı ve yolsuzluk gibi işlerin hükümet eliyle sürdürüldüğü söylenmekte.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #13

  Olurda buraya girmeye çalışan, giren, ya da bunu düşünen biri olursa bunun cezası ölümdür ve ceza giren kişinin ailesine de uygulanır.

  MOSKOVA ŞEHİR ALTI TÜNELLERİ

  Moskova şehrinin yeraltında, gizemi hala çözülmemiş bu tünellerin kaç kilometreye uzandığını kimse bilmiyor. Savaş zamanı düşman kuşatması sırasında katakomplarda kadın ve çocuklarını saklayıp, mal varlıklarını gizliyordu.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #14

  30 BİN KİŞİLİK KAPASİTE

  Sovyetler Birliği’nde o güne kadar görülmemiş boyutlarda yeraltı inşaatı başlatıldı. Stalin zamanında yapılan bu tüneller, 30 bin kişilik kapasiteye sahip ve tüm şehri kaplamış durumda. Bölge müzesi dışında bu tünellerin korunan kısımlarına girmek isterseniz, KGB ajanlarının sert bir mizacı olduğunu söylemekte fayda var.

  MOUNT WEATHER - ABD

  Mount Weather Merkezi, hükümetin acil durum operasyonlarını yürüttüğü yer olarak biliniyor.

  Dünyanın en tehlikeli bölgeleri: Turist giremez #15

  1958 yılında Sovyet Rusya’nın Sputnik uydusunu uzaya fırlatmasının ardından savunma amaçlı kurulan merkez, yerin altına ve üstüne kurulmuş bir vaziyette. Ülkede yaşanacak büyük bir felaket veya durum esnasında devreye giren acil durum kompleksi  olarak kullanılmaktadır. Amerikan yapımı bir filmin etkisinde kalıp tünel kazmadığınız sürece içeriye girebilmeniz mümkün değil.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir