Euro
9.9747
-0.05%
Dolar
8.396
-0.11%
Altın
489.15
0.02%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
320.990
-0.45%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Giresun'da denize 40 kilometre uzaklıktaki deniz feneri

  Dünyanın denize en uzak olma özelliğinde olan deniz feneri, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hazırlanıyor.
  • DHA
  • 06.08.2019 - 12:10
  • Güncelleme : 06.08.2019 - 12:10
  Giresun'da denize 40 kilometre uzaklıktaki deniz feneri

  Giresun'un 2 bin rakımlı Çaldağ Tepesi'nde 5 asır önce yöre halkının, bölgeye yerleşen atalarının tepelere doğru yükselen sisi deniz sanıp, yaptıkları kayıkla denize açılmaya çalıştıkları rivayet ediliyor.

  Bölgede dilden dile dolaşan efsane üzerine 2 yıl önce taş kullanılarak, tepeye 9 metre yüksekliğinde deniz feneri inşa edildi. Bölgedeki bazı obalarca Tuz Ekim Festivali alanı da olan bölgede yaptırılan anıt deniz feneri, geçen yıl restore edildi.

  DENİZDEN 40 KM UZAKLIKTA

  Bölgede efsaneleşen, denizden 40 kilometre uzaklıkta olan, dünyanın denize en uzak olma özelliğiyle UNESCO'nun 'Dünya Somut Olmayan Kültürel Listesi'ne alınması için müracaatta bulunulan deniz feneri için bu kez de Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuruldu.

  Denizden 40 kilometre uzaklıktaki deniz feneri

  "'EFSANE 5 ASIRDIR ANLATILIYOR"

  Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği 2'nci Başkanı İbrahim İlyasoğlu, "Efsaneye göre, buradan dumanlar gelmiş, oradaki halk gemi yapmış. Gemiyi yüzdürmüşler. Böyle bir efsane oluşmuş. Bu efsane, 500 yıldır anlatılıyor. Bunun yanında Çaldağ'ın, M.Ö. 430 yılına ait hikayesiyle birlikte 2 bin 500 yıllık bir tarihi var. Ayrıca burada Tuz Ekim Festivali ile ilgili Orta Asya'dan 6 bin yıl önce gelen bir kültürü şu anda burada yaşatıyoruz. Aslına uygun olarak yaptığımız deniz feneri için dünyada denize en uzak deniz feneri olarak, 1 yıl önce Guinness Rekorlar Kitabı'na müracaatımızı yaptık. Şu anda sonucu bekliyoruz. Efsaneye göre burada insanlar, gemiyle birlikte yuvarlanmış. Bunu sembolize eden kayık ve fener yapıldı. Burası gurbetçiler, fotoğrafçılar ve turizmciler için çok güzel bir alan." diye konuştu.

  KAMERALI ÖNLEM ALINACAK

  Öte yandan Çaldağ Tepesi bölgesindeki yaylada kaçak evlerin yıkılmasının ardından fenere, bazı kişi ya da kişilerce zarar verildiği, yanındaki kayığın da kırıldığı tespit edildi. Deniz fenerinin bulunduğu alana güvenlik kamerası yerleştirileceği, kamera ile fenerin korumaya alınacağı belirtildi.

  Giresun da denize 40 kilometre uzaklıktaki deniz feneri #1

  Giresun da denize 40 kilometre uzaklıktaki deniz feneri #2

  Giresun da denize 40 kilometre uzaklıktaki deniz feneri #3

  Giresun da denize 40 kilometre uzaklıktaki deniz feneri #4

  Giresun da denize 40 kilometre uzaklıktaki deniz feneri #5

  Giresun da denize 40 kilometre uzaklıktaki deniz feneri #6

  Giresun da denize 40 kilometre uzaklıktaki deniz feneri #7

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir