Euro
10.3223
0.04%
Dolar
8.8216
0.05%
Altın
496.83
0.13%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
378.140
-3.24%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C
  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur

  Hindistan'ın Rajastan Eyaleti'nin tam merkezinde yer alan Jodhpur şehrini daha önce görmüş müydün? Bir şehir düşün masmavi; denizi değil yahu evleri...
  • Özel İçerik
  • 13.01.2019 - 09:12

  Selen KALDIRIM/ selen.kaldirim@ensonhaber.com

  Hindistan’a bir seyahat düşünüyor ve klişe bir rotadan sapmak istiyorsan, tüm motivasyonunu artıracak ‘Mavi Şehir Jodhpur' ile tanış. Jodhpur'un mavi renginin sırrı ise, Hindistan’da en üst sınıfı olarak kabul edilen Brahmanlar'ın bu şehirde yaşıyor olması. Bu maviliğin bir diğer nedeni de sineklerden ve sıcaktan korunmak olduğu başka bir rivayet. Ne fark eder? Şu manzaraya bakar mısın!

  BRAHMANLARIN MAVİ KENTİ

  Rivayete göre Brahmanlar, eski zamanlarda kendi evlerini diğer sınıflardan gelen insanlarınkilerden ayırabilmek için maviye boyuyormuş. Gel zaman git zaman mavi renk bu şehir ile bütünleşmiş ve şehirde yaşayan herkes evini barkını maviye boyamaya başlamış.

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #1

  Hindistan’ın kalabalıklığı düşünülecek olursa 1,5 milyonluk nüfus oldukça makul bir rakam. Nüfusun çoğunluğunu Brahmanlar denen üst topluluk oluşturuyor. Farklı bir kültürü deneyimlemek kadar, bu maviliğe şahit olmak isteyeceksin.

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #2

  MOBİLYASI, MÜCEVHERİ... EL İŞİNDE İYİLER

  Şehrin ekonomisinin bel kemiği ise mobilyacılık sektörü. Jodhpur'un, antika mobilya replikaları yapan dükkanlarının dünyaca ünlü olduğu bir gerçek. Aranızdan bazılarının evinde bir Jodhpur antikasının olması oldukça mümkün. Şehirde mobilya sektörü dışında bir diğer önemli geçim kaynağı ise el işçiliği ürünler. İpek terlikler en dikkat çekici ürünlerden sadece biri. Çarşısında pazarında bol bol görürsün.

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #3

  Hint kınası seversen tam yerine geldin. Şöyle elini, kolunu boydan boya kına dövmesi yaptırabileceğin güzel bir desen beğen.

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #4

  SADAR PAZARI'NDA ALIŞVERİŞ YAP, İPEK TERLİK AL

  Ve tabii ki Hindistan'ı Hindistan yapan mücevherler imalatında da karşımıza çıkıyor Jodhpur. Kadınların vücudu birçok büyük altın halhal ve bilezik ile kaplı. Hindistan'daki burundan kulağa kadar takılan zincir pearcingler en sevdiğim aksesuarlardan biri. Jodhpur pazarlarında “satın alınacak şey” nedir? Antika eserler, ahşap mobilyalar, gümüş, altın, halı, eşarp, kukla, deri ayakkabı ve çantalar... Tüm bu ürünleri Sadar Pazarı'nda bulursun.

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #5

  İşte o ipek terliklerden...

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #6

  KALEYE BAKAN BİR AKŞAM YEMEĞİ YE

  Şehrin en görülesi yerlerinden biri ise, hiç şüphesiz Mehrangarh Kalesi. Çölün ortasında, etrafına bakan dev bir kale, etrafa dağılmış saraylar... Buraya çıktığınızda tüm şehri görebiliyorsun; giriş 600 rupees. İzlediysen not düşeyim, Kara Şövalye Yükseliyor de burada çekildi. Bir çatı katı mekanı seçin, böylece yemek yerken aydınlık kalenin harika manzarasını görebilirsin.

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #7

  ÜNLÜ TAPINAĞI'INDA TURLA

  Şehirdeki bir diğer mimari şaheser ise kaleye yaklaşık 15 dakika mesafede olan Jaswant Thada Tapınağı. Çıkın damına o görüntü yeter. Mandore Bahçeleri'ni de sayfiye yeri olarak görmek isteyebilirsin.

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #8

  Umaid Bhawan Sarayı'nın çarpıcı bir mimarisi var. Orada kalmak sana güzel bir kuruşa mal olacak. Tabii böyle bir hevesin varsa...

  AYRANA BENZİYOR: LASSİ İÇ

  Baharatlarıyla ünlü Jodhpur'da, yerli bir tat denemek istersen ayrana benzer kıvamıyla lassi içebilir, şerbetli bir tatlı olan Jalebi’yi deneyebilirsin.

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #9

  Sadar Çarşısı'nın hemen dışında, saat kulesinin yanında, belki de Hindistan'ın en ünlü omlet yeri var. Bu insanlardan yumurta yemeden gitmeyi düşünme bile! İki yumurta ve ekmek için 50 rupi falan ödeyeceksin.

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #10

  BOL BOL PAZARLIK YAP

  Jodhpur turistik bir şehir olduğu için çok rahatlıkla otel,hostel ve ya ev bulabilirsin. Şehir zaten çok büyük değil ama önemli yerleri görmek için taksi de kullanabilirsin. Ayrıca kalışın boyunca seyahat sigortası yaptırmanı da tavsiye ederim; ee tabii güvenlik önemli. Pazarlık burada da işliyor arkadaşlar. İçindeki azarlamacıyı ortaya çıkar.

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #11

  YIL BOYUNCA SICAK

  Unutmadan Jodhpur yıl boyunca harikulade bir havaya sahip olduğu için çok şanslısın. İstediğin zaman git fakat çok uzun kalma; 2 günden fazlası sıkıcı olmaya başlar. Hindistan seyahatin Yeni Delhi'den ibaret olmak zorunda değil. Hep söylüyorum; derine git! Keşfet, bul, senin tarzın, senin seyahatin. İyi tatiller!

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #12

  Hindistan'ın Mardin tarzı çatılı evleri...

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #13

  Kapı desenleri de dikkat çekiyor...

  Hindistan’ın şirinler köyü Jodhpur #14

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir