Petrol
110.44
-1.00%
Euro
16.34
1.43%
Dolar
15.66
1.15%
Altın
920.42
-0.14%
Borsa
2409
-0.41%
Bitcoin
478.345
-0.78%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  İsviçre'nin en büyük ve zengin şehri: Zürih

  İsviçre'nin Geneve ile beraber en büyük ve zengin iki şehrinden biri olarak bilinen Zürih, doğal güzellikleriyle misafirlerini büyülüyor.
  • 25.07.2016 - 12:15
  İsviçre'nin en büyük ve zengin şehri: Zürih

  Skylife Dergisi'ne Zürih ile ilgili bir gezi yazısı hazırlandı. Buna göre, Kendi adını taşıyan bir büyükçe gölün ucunda ve darlaşan yerinde, iki kıyısına kurulmuş, büyük kentin kalabalığı, alışveriş zenginliği ve canlılığı ile, bir köyün sessizliğini ve dinlendiriciliğini birleştiren, bağdaştıran, güzel bir diyar.

  İsviçre nin en büyük ve zengin şehri: Zürih #1

  ISSIZ ASFALT YOLLAR

  Malikâneler, rezidanslar, şehrin açığına, göle bakan yamaçlarına kurulmuş, hepsi geniş mesafeler içinde, gümrah ağaçlıklar arasına serpiştirilmiştir.

  İsviçre'nin en büyük şehri: Zürih

  Bunların seçkin ve bakımlı bahçelerinde, yapraklarının ucunda pırlanta gibi şebnemler taşıyan, köknar, mazı ve sedir çamlannın yeşilleri ve neftileri arasında, yer-yer, heybetli kayın ağaçları ve kırmızı yapraklı ulu erikler, geniş şemsiyelerini açarlar ve bulundukları yeri değişik renkleri ile boyarlar. Malikânelerin arasında, ıssız asfalt yollar uzanır gider.

  İsviçre nin en büyük ve zengin şehri: Zürih #2

  TARİHİ KÜÇÜK EVLER YER ALIYOR

  Yer-yer gölün uzakta, lâcivert aynasını parlattığı bu sessiz yollar boyunca, tek başına uzun-uzun yürümek, bu fani dünyada yorgun başını dinlemek isteyen kulların yapabileceği biraz ucuz, kolay ve en güzel işlerden biridir. Şehre yaklaştıkça villaların yerini, yeşil yamaçlarda tarihi küçük evler alır.

  İsviçre nin en büyük ve zengin şehri: Zürih #3

  KONFORUN İÇERİSİNDE OTURULUR

  Sokaklar darlaşır. Yüzleri açık gri, uçuk mavi, zeytin yeşili, saman sarısı, vişne reçeli köpüğü, yavruağzı renklerine boyalı, kepenkli, pancurlu, balkonları ve pencere içleri sardunya, petunya ve küpe çiçekleri ile dolu bu küçük şirin evler, sahici evden çok, bir sinema stüdyosuna ya da tiyarto sahnesinin arkası olmayan dekorlarına benzerler.

  İsviçre nin en büyük ve zengin şehri: Zürih #4

  Ama tabii, hepsinin arkası vardır, ve bu yüz, ikiyüz, üçyüz yıllık evlerde, nesillerdir harp-darp görmemiş bu mutlu ulusun aynı aileleri, o kadar zamandır otururlar. Hem de, en medeni biçimde, olabilecek en üst düzeydeki konforun içerisinde otururlar.

  İsviçre nin en büyük ve zengin şehri: Zürih #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir