Dolar
7.5555
0.1166%
Euro
8.9623
0.0938%
Altın
1950.56
0.3276%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.93
0.468%
Bitcoin
82990.94
0.4052%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Mersin'de Diocaesarea Antik Kenti’ndeki Roma yolu temizlendi, Roma yolu gün yüzüne çıktı

  Diocaesarea Antik Kenti’ndeki Roma yolu temizlendi. Antik kenti gezmek isteyenler için alternatif bir gezi parkuru haline gelen Roma Yolu, turizme de renk katacak.
  • İHA
  • 11.09.2020 - 09:43
  Mersin'de Diocaesarea Antik Kenti’ndeki Roma yolu temizlendi, Roma yolu gün yüzüne çıktı

  Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Uzuncaburç Mahallesi'ndeki Diocaesarea Antik Kenti’ndeki Roma yoluna yönelik çalışma yürüttü.

  Doç Dr. Aydınoğlu başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları sırasında var olan Roma yolu, temizlenerek tekrar gün ışığına çıktı.

  "HEM DİNİ, HEM İDARİ MERKEZ"

  Doç. Dr. Aydınoğlu, Roma Yolu ile ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Uzuncaburç Antik Kenti bu bölgenin başkenti. Hem dini hem de idari merkez. O yüzden antik dönemde özellikle Helenistik dönemden başlayan süreçte Roma dönemi ve geç antiklerde bölgede bütün yollar buraya bağlanıyor.

  Bu kutsal alana geliyor. Modern Silifke, modern Erdemli ve Mersin civarındaki bütün yolların burayla bağlantısı var. Bu yollardan biri Kızkalesi'nden geliyor ve Uzuncaburç’a bağlanıyor. Burası Roma yolu olarak bilinen yol ve uzun süredir ormanla kaplı bir yoldu" dedi.

  Mersin'de Diocaesarea Antik Kenti’ndeki Roma yolu temizlendi ViDEO

  Mersin de Diocaesarea Antik Kenti’ndeki Roma yolu temizlendi, Roma yolu gün yüzüne çıktı #1

  KUTSAL BİR MERKEZ

  2018 yılında başlayan çalışmalarla Kültür Bakanlığı ve Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü'nün verdiği destekle aynı zamanda Mersin Valiliğinin destekleriyle Silifke Müzesi ile birlikte Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü olarak bu yolda çalışmalar başlattıklarını hatırlatan Doç. Dr. Aydınoğlu, "Bu çalışmalar kapsamında yolu temizledik. Bugün görünen hale getirdik. Aynı zamanda Antik Dönemde bu tür yolların etrafları, burası kutsal merkez olduğu için Nekropolis (mezarlık) olarak kullanılır. Bu yolun etrafında da çok sayıda mezar vardı. Biz bunların kazılarını da gerçekleştirdik. 32 mezar açtık.

  Mersin de Diocaesarea Antik Kenti’ndeki Roma yolu temizlendi, Roma yolu gün yüzüne çıktı #2

  ANTİK YOLDAN TARİHE GEÇİŞ

  Çok zengin buluntularıyla birlikte. Bunlar da Silifke Müzesinde sergiye hazırlanıyor. Bu mezarlarla birlikte bu yolu bir parkur haline getirdik. Buralara tabelalarla işaretledik. Bugün herkesin gezmesi için hazır hale getirdik. Bugün kısa da olsa yaklaşık 2 kilometrelik bir parkur. Uzuncaburç’a yürümek isterseniz bu yol üzerinden, antik yol döşemeleri üzerinden, ormanlık içinden yürüyebilirsiniz. Uzuncaburç’taki kente modern köye ismini veren kuleye, Uzuncaburç’a, ulaşırsınız. Oradan da bütün antik kenti gezme şansınız olur” diye konuştu.

  Mersin de Diocaesarea Antik Kenti’ndeki Roma yolu temizlendi, Roma yolu gün yüzüne çıktı #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir