Euro
15.1799
-0.33%
Dolar
13.6095
-0.30%
Altın
787.1550
-0.12%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
515.000
2.72%
1ºC
İstanbul
Açık 1 C

  Ukrayna'nın mimari harikalarıyla ünlü üç şehri

  Ukrayna'nın Odessa, Lviv ve Kiev şehirleri mimarisiyle dikkat çekiyor.
  • 27.04.2016 - 11:35
  Ukrayna'nın mimari harikalarıyla ünlü üç şehri

  Doğu Avrupa'yı Karadeniz'le buluşturan ilginç müzeler, zengin pazarlar ve mimari harikalarla ünlü üç güzel kenti inceliyoruz.

  Ukrayna nın mimari harikalarıyla ünlü üç şehri #1

  Avrupa'nın en geniş ülkelerinden olan Ukrayna'nın başkenti Kiev'de ilk yaşam izleri 10 bin yıl öncesine uzanıyor. Skylife Dergisi'ndeki gezi yazısında yer alan bilgilere göre, Maidan Nezalezhnosti denilen Bağımsızlık Meydanı, başkent Kiev'in merkezi.

  Ukrayna'nın mimari harikalarıyla ünlü üç şehri- FOTO GALERİ

  KİEV'DE GELİŞMİŞ METRO YOLU

  Meydana bağlanan 1,5 kilometre uzunluğundaki Kreşçatik Bulvarı hemen her zaman hareketli. Şehrin en prestijli kafe, restoran ve mağazalarının sıralandığı cadde hafta sonları müzik, dans ve pandomim performanslarıyla şenleniyor.

  Altın renkli kubbeleriyle ışıldayan kiliseler, Kiev panoramasının en dikkat çekici yapılarından. Şehrin en güzel manzaralarından birini sunan Podil Tepesi’ne asırlık bir füniküler ile çıkılıyor. Buradaki Andriyiviski Uzviz Yokuşu, resim atölyelerinin ve hediyelik eşya tezgâhlarının sıralandığı keyifli bir gezi yolu. Gelişmiş metro ağı sayesinde şehrin çok rahat gezilebildiğini de ekleyelim.

  Ukrayna nın mimari harikalarıyla ünlü üç şehri #2

  KARADENİZ'iN İNCİSİ ODESSA

  Karadeniz’in incisi olarak anılan Odessa, tarihi bir liman kenti. 1945 yılında kahraman kent unvanına layık görülen Odessa bununla gurur duyuyor. Odesa denince akla gelen belki de ilk şey meşhur merdivenleri. Potemkin Zırhlısı adlı filme konu olan merdivenler limana kadar uzanıyor.

  1800’lü yılların ortalarında inşa edilen merdivenlerin en üstünde ise Roma stilindeki Duc de Richelieu Anıtı yükseliyor. Ülke geneline oranla yumuşak bir iklime sahip olan kentin uzun ve güzel kumsalları yaz aylarında rağbet görüyor. Şehir, 18. yüzyılda Rusların kontrolüne girince baştan aşağı yenilenmiş. Ünlü Rus yazar Puşkin’in Odessa hakkında “orada Avrupa’nın kokusunu alabilirsiniz” demesi boşuna değil. Kentin her iki yanda ağaçların gölgelediği bulvarları, klasik ve art nouveau yapılarıyla Paris’i çağrıştırıyor.

  Ukrayna nın mimari harikalarıyla ünlü üç şehri #3

  UKRAYNA'NIN ASLANI LVİV

  Ukrayna’nın en batısındaki Lviv’de Eski Kent’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer aldığını biliyor muydunuz? 755’nci yaşını kutlayan Lviv, Ukrayna dilinde aslan anlamına geliyor. Doğu Avrupa’nın önde gelen eğitim şehirlerinden biri olan kent, özgün mimari dokusu ve 50 kadar müzesiyle her mevsim gezmeye uygun.

  Ukrayna nın mimari harikalarıyla ünlü üç şehri #4


  Görüş Bildir