Euro
10.8108
0.6%
Dolar
9.3127
0.56%
Altın
530.19
0.72%
Borsa
1.418
0.57%
Bitcoin
578.184
2.52%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Bafa Gölü'nde koruma altında yaşayan pelikan öldürüldü

  Bafa Gölü'nde nesli tükenmek üzere olduğu için koruma altına alınan pelikanlardan biri vurularak öldürüldü.
  • 23.01.2015 - 08:46
  Bafa Gölü'nde koruma altında yaşayan pelikan öldürüldü

  pelikan

  Aydın-Muğla il sınırındaki Bafa Gölü’nde nesli tükenmek üzere olduğu için koruma altına alınan pelikanlardan biri kaçak avlanmaya çalışan kişi ya da kişiler tarafından vuruldu.

  TEPKİ GELDİ

  Bafa Gölü’nde inceleme yapan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği yöneticileri, nesli tükenmekte olan pelikanın öldürülmesine büyük tepki gösterdi.

  Bafa Gölü nde koruma altında yaşayan pelikan öldürüldü #2

  "VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ"

  Bölgeye gelen Şube Müdürü Nihat Andaç, "Nesli tehlike altındaki bu önemli kuş türü, bilinçsiz cahil kaçak avcılık yapan kişiler tarafından vurulduğu tahmin edilmektedir. Yaklaşık 3 metre kanat açıklığı olan ve 10 kilogramın üzerindeki devasa pelikan vurularak öldüğü tespit edilmiştir. Tepeli Pelikanlar doğa koruma için bayrak tür sayılan nadir bir tür olup, bu tür üzerine yapılacak her türlü koruma çalışmaları ülkemizin uluslararası ölçekte saygınlık kazandıracaktır. Yöre insanları arasında Tepeli Pelikanların çok sevildiği, hatta yerel balıkçılar tarafından ağlarından çıkan küçük balıkların verildiği bilinmektedir. Ne yazık ki seyrekte olsa bu tür üzücü olaylarla da karşılaşılmaktadır. Koruma çalışmalarına mutlaka avcılarda destek vermelidir. Bilinçsiz ve kötü niyetli avlanmanın önüne geçilmelidir" dedi.

  Bafa Gölü nde koruma altında yaşayan pelikan öldürüldü #3

  Bafa Gölü nde koruma altında yaşayan pelikan öldürüldü #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir