Diyabetiniz var mı test edin! Bir kurşun kalem alın sonucu görün...
ensonhaber.com

Sağlığınıza iyi bakmak için yapmanız gerekenlerin başında her ne kadar düzenli doktor kontrolleri oldukça önemlidir. Özellikle de çoğu kişinin en sık yaşadığı ve doktor kontrolleriyle öğrenilen rahatsızlıkların başında gelir.

Diyabet rahatsızlığı daha dikkatli ve özenli beslenmenin gerek olduğu hastalıkların başında gelir. Sizde diyabet olabileceğinizden şüpheleniyor ama bir türlü doktora gidemiyorsanız uzmanların önerdiği yöntemler ile evde de öğrenebilmeniz mümkün olabiliyor.

Yalnız hatırlatalım her ne kadar söz konusu olan test size bir fikir verecek olsa da doktor muayenesi ile doğrulamanız ve doktor kontrolünde tedavisine başlamanız sizin için oldukça yararlı olacaktır.

Kurşun kalemle diyabet testi…

Farklı birçok rahatsızlığı evde bulanan araç gereçlerle öğrenebilmenizi mümkün kılan testler arasında yer alan kurşun kalem testi uzmanlar tarafından da önerilen bir testtir.

Bu testi yapmak için arkası silgili olan bir kurşun kaleme ve yanınızda bir kişiye ihtiyacınız olacak. Yanınızdaki kişiye kalemi vererek hem kalemin ucuyla hem de silgili kısmı ile ayağınıza ve ayak parmaklarınıza dokunmasını isteyin.

Bakmadan kalemin hangi tarafının size dokunduğunu söyleyebilir misiniz? Dokunmayı tam olarak hissetmiyorsanız ayağınızdaki sinir uçları düzgün çalışmıyor demektir. Düşük hassasiyet ise diyabetin bir göstergesi olabileceğinden hemen bir doktora başvurarak diyabetinizi kontrol ettirin.