Kimsenin bilmediği klima ayarı: Arabanız artık buz gibi olacak…
ensonhaber.com

Nem oranlarının yüzde 90'lara çıktığı ve sıcaklıkların tekrar yükseldiği bu günlerde, vantilatör, ve diğer soğutucular en büyük yardımcılarımız.

Ancak bazen bu teknolojik aletler bile yetersiz kalabiliyor. Özellikle klimalarının yeterince soğutmadığından birçok kişi şikayetçi.

Klimanın derecesini sonuna kadar açmak iyi bir fikir gibi görünse de, bu tek başına yeterli değil.

Aracınızı serin tutmak için klimanızı düzenli olarak kullanmalı, aracınızı gölgeye park etmeli ve camları bir süre açık tutmalısınız.

Bunlar da işe yaramıyorsa, harika bir çözüm var! Bu yöntem klimasının gücünü 3’e katlıyor.

Araç klimasının performansını 3’e katlayacak

Klimanızı haftada bir kez 10 dakika boyunca buğu çözme modunda, en soğuk ayarda ve maksimum fan hızında çalıştırın. Bu yöntem, klimanızın gaz basıncını korur, kompresörün düzgün çalışmasını sağlar, nemi temizler ve küflenmenin önüne geçer.

Ayrıca, klima sisteminizde kullanılan soğutucu gazın seviyesi zamanla düşebilir. Düşük gaz seviyesi, klimanızın soğutma kapasitesini azaltır. Bu yüzden, soğutucu gaz seviyesini düzenli olarak kontrol ettirin ve gerektiğinde doldurtun.

Son olarak, klima sisteminizin dış ünitesindeki kondansatör toz ve kirle kaplanabilir. Bu durum, ısı transferini zorlaştırır ve soğutma verimliliğini düşürür. Kondansatörü temiz tutarak klimanızın daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

KAYNAK: Ekonomim