Maya yok diye üzülmeyin, sütün içine 2 adet biber koyun neler oluyor izleyin…
ensonhaber.com

Hemen herkes hazır almak yerine kendi yoğurdunu mayalamayı tercih eder. Yoğurt mayalarken ister hazır maya kullanıyor olun ister önceki yaptığınız yoğurdun mayasını kullanıyor olun yoğurdunuzu kolaylıkla mayalayabilirsiniz.

Peki sizin elinizde bu imkanlar varken ilk yoğurt mayalanırken maya nasıl elde edildi hangi yöntemle maya yapıldı hiç merak ettiniz mi? Oldukça basit olan bir yöntemle sizde evde hiç maya olmadan kendi mayanızı elde edebilir ve yoğurdunuzu mayası da dahil olmak üzere her şeyini kendinizi yapabilirsiniz.

Hemen her evde bulanan yeşil biberler ile maya yapan sosyal medya kullanıcı dikkatleri üzerine çekti. Bakın yeşil biberlerle yoğurt mayası yapmak ne kadar kolaymış.

2 tane yeşil biber yetiyor…

Yoğurt mayası yapmak için ne evde önceki yaptığınız yoğurttan olmasına gerek kalacak ne de hazır maya. Bir sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılan videoda maya yapmak için tek ihtiyacınız olan 2 adet yeşil biber olduğu dikkat çekti.

Ağzını katabileceğiniz cam bir kabın içerisine 2 adet yeşil biberin saplarını kopararak hem biber kısmını hem de sap kısmını koyun daha sonra kabın yarısına kadar ılık ekleyin. Daha sonra ağzını iyice kapatarak 12-14 saat aralığında bekletin.

Bu sürenin sonunda elde edeceğiniz maya ile istediğiniz kadar yoğurt yapabilecek ve bir daha yoğurttan mayalık ayırmaya ya da hazır maya almak zorunda kalmayacaksınız.