BM: Gazze’de 8 ayda altyapının yüzde 67'si yıkıldı
AA

Gazze'de aylardır kan durmuyor...

7 Ekim'den bu yana İsrail ordusunun hain saldırıları altında yaşam savaşı veren halkının hali her geçen gün daha acı bir hal alıyor.

Bölgede neredeyse yıkılmadık ev, hastane, cami, okul ve yerleşim alanı bırakmayan İsrail, tüm uyarılara rağmen insanlık ve savaş suçu işlemeye devam ediyor.

Gazze'deki duruma ilişkin bilgilendirme yapıldı

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) X sosyal medya hesabından İsrail’in büyük bir insanlık felaketine yol açtığı Gazze’deki zorlu duruma ilişkin açıklama yapıldı.

Altyapının yüzde 67'si yıkıldı

Açıklamada, İsrail’in yaklaşık 9 aydır süren saldırıları altında Gazze Şeridi'ndeki su ve temizlik tesisleri ile altyapının yaklaşık yüzde 67'sinin yıkıldığı veya hasar gördüğü belirtildi.

Bulaşıcı hastalıkların yayılmaya devam ettiği ve sıcaklıkların yükseldiği vurgulanan açıklamada, hijyen eksikliği ve susuzluğun Gazze'deki insanların sağlığını tehdit ettiğine dikkat çekildi.

37 bin 396 Filistinli öldürüldü

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 396 Filistinli öldürüldü, 85 bin 523 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)