Euro
9.6223
-0.62%
Dolar
8.0224
-0.6%
Altın
455.64
1.18%
Borsa
1.408
-0.1%
Bitcoin
507.230
-0.29%
9ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 9 C
  BM, İsrail'in Filistinlileri öldürmesine 'savaş suçu' dedi

  BM, İsrail'in Filistinlileri öldürmesine 'savaş suçu' dedi

  BM Soruşturma Komisyonu, Filistinli sivillere kasten ateş açarak 189'unu şehit eden İsrail askerleri için, acil soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 28.02.2019 - 12:20

  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından düzenlenen panelde Gazze Şeridi'nde yaşananların araştırıldığı soruşturmanın detayları açıklandı.

  İSRAİL SAVAŞ SUÇLUSU SAYILDI

  Açıklamada, İsrail güçlerinin geçtiğimiz yıl Gazze Şeridi'nde 189 Filistinliyi katlettiğini ve bunun da savaş suçuna eş değer olduğu ifade edildi. Raporda, 6 binden fazla sivilin İsrail askerleri tarafından sınırdaki protestolar sırasında gerçek mermiyle vurulduğu bildirildi.

  ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ'NE TAŞINMALI

  Yaralılar ve öldürülenler arasında "mutlak tehlike" teşkil etmeyen sivillerin olduğunu ifade eden raporun Birleşmiş Milletler Paneli'nde Gazze Şeridi'nde İsrail güçleri tarafından uygulanan katliamın Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşınması gerektiği vurgulandı.

  Açıklamada, "İsrail güvenlik güçleri, herhangi bir ölüm ya da yaralama tehdidi olmamasına karşın, Filistinli göstericileri öldürdü ve sakat bıraktı." ifadeleri kullanıldı.

  GEÇTİĞİMİZ YIL  21 DEFA KINADI

  Öte yandan Birleşmiş Milletler, geçtiğimiz yıl İsrail'i Filistin'e karşı yaptıklarından dolayı 21 yıl kınamıştı.

  BM, İsrail in Filistinlileri öldürmesine savaş suçu dedi #1

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir