Petrol
94.68
1.40%
Euro
18.246
-0.64%
Dolar
18.58
-0.25%
Altın
1.024
-0.09%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.640
-0.85%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Danimarka'da PKK'yı finanse etme davasında beraat

  Kopenhag Şehir Mahkemesi, kapanan Roj Tv adına topladıkları 140 milyon Danimarka kronunu terör örgütüne göndererek terörü finanse ettikleri gerekçesiyle yargılanan 10 sanığı suçsuz buldu.
  • 22.10.2014 - 20:03
  Danimarka'da PKK'yı finanse etme davasında beraat

  roj

  Açılan dava sürecinde kapanan Roj Tv adına topladıkları 140 milyon Danimarka kronunu (yaklaşık 19 milyon avro) PKK'ya göndererek terörü finanse ettikleri gerekçesiyle tutuksuz yargılanan 10 sanık beraat etti.

  HAPİS İSTEMİYLE YARGILANIYORLARDI

  Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Şehir Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasına, bu ülkede topladıkları parayı PKK'ya aktardıkları gerekçesiyle gözaltına alınıp bir süre sonra serbest bırakılarak tutuksuz yargılanan Türkiye kökenli 10 Kürt sanık ve avukatları hazır bulundu.

  Savcılık iddianamesinde, sanıkların Roj Tv adına topladıkları 140 milyon kronu dolaylı olarak terör örgütüne aktararak terörü finanse ettikleri ve hapis cezalarına çarptırılmaları istenmişti.

  Kopenhag Şehir Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında mahkeme başkanı, jürinin kararını okuduktan sonra gerekçeleri açıkladı.

  ÇALIŞANLAR SORUMLU TUTULMADI

  Açıklanan gerekçede Roj Tv ile terör örgütü PKK Kongra Gel ve silahlı birimleri konusunda değerlendirmeler yapılarak örgütün silahlı kanadı HPG'nin Türkiye'de 2006-2012 yılları arasında terör eylemlerinde bulunduğu belirtildi.

  Roj Tv'ye toplanan paraların terör örgütüne aktarıldığını ancak Roj Tv için para toplayanların bunu bilemeyeceğinden suçlanamayacağı noktasından hareket eden mahkeme, sanıkların beraatine karar verdi.

  KOBANİ'YE DESTEK SLOGANLARI

  Mahkeme kararına savcının iki hafta içinde itiraz etmemesi durumunda kararın kesinleşeceği, itiraz durumunda ise konunun üst mahkemeye giderek gelecek yıla kalacak bir sürecin başlayacağı öğrenildi.

  Çok sayıda Danimarkalı basın mensubunun izlediği karar duruşmasında kararın açıklanmasıyla birlikte salonda bulunan sanıklar ve yakınları sarılarak birbirlerini tebrik ettiler. Daha sonra mahkeme çıkışında Danimarka televizyonlarının canlı yayınlarına katılan sanıklar ve yakınları bir süre Kobani'ye destek sloganları da attı.


  Görüş Bildir