Euro
10.403
-0.03%
Dolar
8.7035
-0.06%
Altın
497.53
0.1%
Borsa
1.411
0%
Bitcoin
303.704
7.14%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Donald Trump'ın Facebook ve Instagram hesapları yasaklandı

  Eski ABD Başkanı Trump, Facebook ve Instagram hesaplarının 7 Ocak 2023 tarihine kadar yasaklanmasını "hakaret" olarak nitelendirerek, "Önünde sonunda biz kazanacağız." dedi.
  • İHA
  • 04.06.2021 - 20:09
  • Güncelleme : 05.06.2021 - 12:25
  Donald Trump'ın Facebook ve Instagram hesapları yasaklandı

  ABD merkezli sosyal paylaşım platformu Facebook, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın kapatılan Facebook ve Instagram hesaplarının 7 Ocak 2023’e kadar açılmayacağını duyurdu.

  Şirketin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın "kamu güvenliği riskinin" azalması halinde sosyal medya hesaplarına ancak 7 Ocak 2023’ten sonra geri dönebileceği kaydedildi.

  "YENİDEN UZATABİLİRİZ"

  Açıklamada, Trump’ın hesaplarının söz konusu tarihten önce kamu güvenliği için risk oluşturup oluşturmayacağının tekrar ele alınacağına işaret edilerek, “Kamu güvenliği için hala ciddi bir risk olduğunu tespit edersek kısıtlamayı belirli bir süre daha uzatacağız ve bu risk azalana kadar yeniden değerlendirmeye devam edeceğiz.” ifadeleri paylaşıldı.

  ''ÖNÜNDE SONUNDA BİZ KAZANACAĞIZ''

  Trump, Facebook'un aldığı kararın ardından, büyük teknoloji firmalarını sert bir dille eleştirdi.

  Trump, "Teknoloji firmalarının bu sensör ve susturmalarının cezasız kalmasına izin verilmemeli, önünde sonunda biz kazanacağız. Ülkemiz bu istismara artık katlanamaz." ifadelerini kullandı.

  ''75 MİLYONDAN FAZLA İNSAN İÇİN HAKARETTİR''

  Trump, 3 Kasım 2020'de yapılan ve Joe Biden'ın kazandığı başkanlık seçimlerinin "hileli" olduğu iddiasını bir kez daha tekrarlayarak, "Facebook'un kararı, 2020 hileli seçimlerinde bize oy veren 75 milyondan fazla insan için hakarettir." görüşünü paylaştı.

  ''ZUCKERBERG VE EŞİ İÇİN AKŞAM YEMEKLERİ OLMAYACAK''

  Yaptığı başka bir açıklamada ise Trump, başkanlığı döneminde akşam yemeğinde Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg ve eşini ağırladığını anımsatarak, "Ben Beyaz Saray'a tekrar geldiğimde artık Zuckerberg ve eşi için akşam yemekleri olmayacak." ifadesini kullandı.

  Donald Trump ın Facebook ve Instagram hesapları yasaklandı #1

  KONGRE BASKININDAN SONRA HESAPLARI KAPATILDI

  ABD'de 6 Ocak'ta gerçekleşen ve 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan Kongre baskınının ertesi günü Facebook ve Instagram, Trump'ın hesaplarını “Asılsız şekilde 3 Kasım 2020 Başkanlık seçimlerine hile karıştırıldığı iddiasını yaydığı ve taraftarlarını şiddete teşvik ettiği” gerekçesiyle "süresiz olarak" kapatmıştı.

  Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, "Başkan'ın bu dönemde hizmetimizi kullanmaya devam etmesine izin vermenin risklerinin çok büyük olduğuna inanıyoruz." ifadesini kullanmıştı.

  Daha sonra Twitter, Snapchat ve YouTube da kalıcı olarak Trump'ın hesaplarını engelleme kararı almıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir