Petrol
110.86
0.79%
Euro
17.0321
-0.02%
Dolar
15.9342
0.05%
Altın
948.82
0.66%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
473.198
-1.61%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C
  Economist: Erdoğan'ın övündüğü süreç çöküyor

  Economist: Erdoğan'ın övündüğü süreç çöküyor

  İngiliz Economist dergisi Ankara'nın Suriye politikası nedeniyle Türkiye'deki Kürtlerin büyük bir memnuniyetsizlik içine girdiğini ve barış sürecinin çökme noktasına geldiğini ifade etti.
  • 10.10.2014 - 09:53

  Economist: Erdoğan ın övündüğü süreç çöküyor #1

  Türkiye-Suriye sınırındaki tablo için 'daha çarpıcı olamazdı' sözleriyle başlayan yazıda, "Bir tarafta yükselen kara dumanların altında Kobani'den çatışma sesleri geliyor, diğer tarafta ise Türk askerleri gelişmeleri ilgisizce takip ediyor" denildi.

  TÜRKİYE DİK BAŞLI

  Türkiye'nin şu ana kadar Kobani'ye destek çağrılarını dikkate almayıp harekete geçmemesini 'dik başlı olduğu kadar kafa karıştırıcı' bir tutum olarak niteleyen Economist, bu stratejinin Ankara'nın aleyhine olduğunu da savundu ve şöyle devam etti:

  KÜRTLER'İ ALEVLENDİREBİLİR

  "Türkiye Suriye'ye yönelik tutumuyla hem ABD ile hem de ülke içerisindeki Kürtlerle arasını açıyor. Bu durum Kürtlerin bir süredir uykuya yatan ayaklanma duygularını tekrar alevlendirebilir."

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriyeli Kürtlere destek vermek için öncelikle Kürtlerin Beşar Esad rejimi ile olan ilişkilerini gözden geçirmesini istediği ifade edilen yazı şöyle devam etti:

  ERDOĞAN EN ŞAHİN GENERALDEN DAHA KATI

  "Ekim ayının başlarında Ankara'nın duruşunun yumuşayacağına dair bazı ümitler vardı. Suriyeli Kürtler ve Türk yetkililer arasında gizli görüşmeler yapılıyordu. Türkiye'nin geçici bir süreliğine bölgedeki diğer Kürt güçlerinin YPG'ye Türkiye üzerinden yardım götürmesi gündeme gelmişti. Ancak Erdoğan son günlerde Kürt konusuna karşı en şahin duruşu sergileyen generallerden dahi daha katı bir duruş sergiliyor ve söylenenlere göre ortaya atılan bu son fikirleri de elinin tersiyle itiyor."

  BARIŞ SÜRECİ ÇÖKÜYOR

  "1990'lı yıllarda İslamcı Kürtler ya da Hizbullah PKK'ya karşı kanlı bir mücadeleye girmiş ve binlerce Kürt hayatını kaybetmişti. O dönemde Türkiye'nin haydut generallerle dolu 'derin devletinin' İslamcı Kürtleri milliyetçi kardeşlerine karşı kışkırttığı iddia ediliyordu. Erdoğan'ın çok övündüğü barış süreci hızla çöküyor."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir