ensonhaber.com

7 Ekim'de Sderot'ta düzenlenen müzik festivalinde eğlenen İsrailli genç kız, Filistin tarafından yapılan baskın sonucu esir alındı.

Filistin'e götürülen Mia Shem ile ilgili görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

"Sderot'tan buraya getirildim"

Fransız vatandaşlığı da bulunan İsrailli Shem'in kolunun, doktor olduğu belirtilen bir kişi tarafından sarıldığı görülüyor.

Kameraya konuşan 21 yaşındaki Shem, "Shohamlıyım. Şu an Gazze'deyim. Cumartesi sabahı erken saatlerde Sderot'tan buraya getirildim." dedi.

"Benimle iyi ilgileniyorlar, her şey yolunda"

Partide elinden ağır yaralandığını anlatan Shem, konuşmasının devamında şunları söyledi:

Merhaba, ben Mia Shem, 21 yaşındayım, Shoham'lıyım. Şu anda Gazze'deyim. Cumartesi sabahı erkenden Sderot'tan döndüm. Bir partideydim. Elimden ağır yaralandım. Gazze'deki hastanede 3 saat boyunca elimden ameliyat oldum. Benimle ilgileniyorlar, ilaç veriyorlar, her şey yolunda.

"Beni buradan çıkarın"

Mia Shem, ayrıca ailesine kavuşmak istediğini de anlattı:

Sadece beni bir an önce anne babamın, kardeşlerimin yanına getirmelerini istiyorum. Beni mümkün olan en kısa sürede buradan çıkar. Lütfen.

İsrail, esirlerin serbest bırakılmasını istiyor

Söz konusu İsrailli, esir alınan 200 kişiden biri ve ilk kez onun görüntüleri yayınlandı. Tel Aviv yönetimi, Gazze'de esir tutulan İsrail vatandaşlarının serbest bırakılmasını istiyor.

Hamas Sözcüsü Ebu Ubeyde, yabancı rehineleri "misafirleri" olarak nitelendirirken, onları koruyacaklarını söyledi.

Ailesi yardım istedi

Mia Shem ailesine kavuşmak istediğini söylerken, videoyu gören ailesi ise yardım istedi.

Mia'nın annesi: Bir daha geri dönmedi

Mia'nın annesi Karen Shem, kızının görüntüleri yayınlanmadan günler önce İsrail basınından Ynet'e, kızının akıbetini bilmediğinden dolayı yaşanan durumdan acı duyduğunu anlattı:

Kızım partiye gitti ve bir daha geri dönmedi. Emin olduğum tek şey, geçen hafta saat 07.17'de vuruldukları partiden sorumlu kişilerden birine, onları kurtarmaya geleceklerini bildiren bir mesaj gönderdiğiydi.

Umutluyum, olumlu düşünmeye çalışıyorum. Kızımın savaşçı ruhlu olduğunu biliyorum ama ne yazık ki o kadar çok gün geçti ki... Zor.

"Kimse benimle iletişime geçmedi"

Anne Shem yaptığı açıklamada şunları söyledi:

İhbarlar başladığı andan itibaren cep telefonunu aradım ve telefon saatlerce çaldı ama cevap gelmedi. biliyorum, bir şeyler söylenecek. Kimse beni aramıyordu, Facebook'ta bir paylaşım yaptık. Kızımın kayıp olduğunu bildirmek için elimden geleni yaptım, kimse benimle iletişime geçmedi.

"Yaralı ve korkmuş görünüyor; onu bize göndermelerini sağlayın"

Mia Shem'in teyzesi Galit, videoyu gördükten sonra İsrail medyasına şu ifadeleri kullandı:

Bugün ailesi beni çığlık atarak aradı ve Telegram'daki bir videoda Mia'yı gördüklerini söyledi. Onu gördüm ve rüya gördüğümü sandım. Bütün bunlardan sonra sonunda kızı gördüm. Yaralı ve korkmuş görünüyor ama en azından yaşıyor. Bu çok önemli bir adım ve kızımızı evde istiyoruz. Özgür dünyadaki ülkelerden onun bize dönmesini sağlamalarını talep ediyoruz. Çok yakın arkadaşı Elya Toledano'yla birlikteydi ve hiçbir şey duymadık. Onun hakkında daha fazla bilgi istiyoruz ve iyi olduğunu bilmek istiyoruz.