İHA

Hacı adayları, Peygamber Efendimize (SAV) ilk vahyin geldiği Hira Mağarası'na akın ediyor.

İlk vahyin geldiği ve Alak Suresi'nin ilk beş Ayet-i Kerimesinin nazil olduğu mübarek mekan mekanda dua ediyorlar. Sarp ve dik Nur Dağı'nın zirvesinde bulunan Hira Mağarası'nda Müslümanlar duygu dolu anlar yaşıyor.

Müminler saatlerce sıra bekliyor

Sadece bir kişinin girebileceği kadar dar olan mağarada iki rekat namaz kılabilmek için müminler saatlerce sırada bekliyor.

Duaların edildiği, namazların kılındığı Hira Mağarası'nı, görevini yerine getirmek için mübarek topraklarda bulunan hacı adaylarından, gücü yetenler ziyaret ediyor. Güneş sebebiyle öğle saatlerinde çıkılması tavsiye edilmeyen Hira Dağı'na yaşlıların, kalp ve tansiyon hastalarının çıkması hayli zor oluyor.

Hazreti Hatice Validemizin her gün Efendimize yemek getirmek için güneşin tepede olduğu zamanlarda geldiği Nur Dağı'na Türk hacıları, ancak gece saatlerinde tırmanabiliyor.

"Filistin'deki Müslüman kardeşlerimiz için dua ettik"

Hacı adayları, "Burası yeryüzüne İslam'ın yayılmaya başladığı ilk yer. Sıkıntılarımızın bitmesi için, Filistin'deki kardeşlerimiz için dua ettik. Peygamber efendimiz ne zorluklar yaşamış, onu burada hissediyoruz. Yol çok meşakkatli. Hazreti Hatice validemiz ilerlemiş yaşına rağmen bu mağaraya her gün yiyecek getirirmiş. Allah-u Teala buraları bize görmeyi nasip etti. Bunu idrak edebiliyorsak, ne mutlu bizlere. Herkesin Mekke-i Mükerreme'yi görmesi için Allah-u Teala'dan niyazda bulunuyoruz. Buradaki duygular kelimelerle anlatılamaz." dedi.

Hacı adayları dillerinde zikirle aşağı iniyor

Hira'ya çıkan yoldaki gelişigüzel atılan çöpler ve bunların toplanmaması ise hacı adaylarını üzüyor. Tecrübeli hacı adayları ise dağa çıkanları çantalarını maymunlara çaldırmamaları konusunda ikaz ediyor. Binbir güçlükle, 643 metreye tırmanan hacı adayları yüzlerinde zirveye ulaşıp, oradaki manevi havayı teneffüs etmenin huzuruyla, dillerinde zikirler ile aşağı iniyor.

Türk hacı adaylarından Mehmet Koç ise, Nur Dağı'na tırmanmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, ”Efendimize, peygamber olduğu bu mübarek mekanda bildirildi. Hira Mağarası'nı ziyaret imkanı bulacağız. 2 rekat namaz kılacağız.” dedi.

Türkiye, Pakistan, Afganistan, Hindistan, Endonezya ve Malezya'dan gelen hacı adaylarından kendini dinç hissedenler mutlaka Nur Dağı'na tırmanıyor.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)