Petrol
114.94
0.61%
Euro
16.67
2.63%
Dolar
15.86
2.02%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2392
0.03%
Bitcoin
488.313
3.21%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Irak'ta hükümet krizi derinleşiyor

  Nuri el-Maliki'nin liderliğini yaptığı Davet Partisi, hükümeti kurmakla görevlendirilen Parlamento Başkan Yardımcısı Haydar el-Abadi'nin, kendisinden başka kimseyi temsil etmediğini bildirdi.
  • 11.08.2014 - 23:34
  Irak'ta hükümet krizi derinleşiyor

  Irak ta hükümet krizi derinleşiyor #1

  Davet Partisi üyesi Halef Abdussamed, "Kanun Devleti Koalisyonu'ndaki Davet Partisi milletvekilleri olarak Irak halkına, cumhurbaşkanına ve federal mahkemeye, Abadi'nin adaylık için kendilerinden habersiz bazı siyasi bloklarla hareket ettiğini bildirdiğini" anımsattı.

  Partinin, Federal Mahkeme'nin, "Kanun Devleti Bloğu'nun parlamentonun en büyük siyasi grubu ve adayının da Nuri el-Maliki olduğu" kararlarına bağlı olduğunu ifade eden Abdussamed, "Abadi, kendisini temsil ediyor, Davet Partisi'ni değil. Davet Patisi, anayasayı çiğneyenler hakkında dava açma hakkını saklı tutuyor" dedi.

  Dava Partisi'nin, Kanun Devleti Bloğu içinde 53 üyesi olduğuna işaret eden Samed, bu kişilerden 43'ü ile iletişime geçebildiklerini ve bu kişilerin bu kararın yanında olduğunu, kalan 10 kişi ile henüz iletişime geçemediklerini ifade etti. 

  Abdussamed, "Başbakan adayımız Maliki. Bu adaylığın aksi yönde başka bir karar alınmadı" dedi.

  MALİKİ ABD'Yİ SUÇLADI

  Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Haydar el-Abadi'nin hükümeti kurmakla görevlendirilme kararının, anayasal bağlamın dışına çıktığı için hiçbir anlam ifade etmediğini söyledi.

  Maliki, televizyon konuşmasında ABD'yi, "Cumhurbaşkanını anayasayı ihlal konusunda desteklemekle'' suçlayarak, "Adaylığım hala geçerli. Ordu ve polis teşkilatına yerlerinde sabit kalmalarını söylüyorum. Yaşananlar aksaklıktır, düzelteceğiz. Dışarıda ve içeride Kanun Devleti kualisyonunun başbakanlık hakkının engellenmesi için çalışılmaktadır" dedi. 

  Hükumeti kurmakla görevli tek meşru adayın kendisi olduğunu savunan Maliki, "Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un, Abadi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmesi, anayasal bağlamın dışına çıktığı için hiçbir anlam ifade etmiyor" ifadesini kullandı.

  Irak'ta Şii Ulusal İttifakı'nın Abadi'yi başbakan adayı olarak ilan etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Abadi'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir