İtalya Başbakanı Meloni: Benzeri görülmemiş göç baskısına uğradık
AA

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, kıtaya göçmen akınına ilişkin konuştu.

Göç hareketliliği, son dönemde artarken, İtalya bu konudan muzdarip olduğunu söylüyor.

Göç baskısı uyarısı

Meloni, Avrupa sınırlarının, özellikle Atlantik'ten Kızıldeniz'e, Hint Okyanusu'na kadar uzanan alandaki istikrarsızlıklar nedeniyle benzeri görülmemiş bir göç baskısına maruz kaldığını söyledi.

Brüksel'de 26-27 Ekim'de gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi öncesinde Meloni, bu sabah parlamentonun üst kanadı Senatoya, zirve gündemindeki konular ve İtalyan hükümetinin bu konulara yaklaşımına dair bir konuşma yaptı.

"Balkan rotasından gelebileceğini doğruluyor"

Meloni, düzensiz göç ve terörizm arasında bir bağlantı olabileceğini dile getirdi.

Slovenya ile sınırlarında Schengen Anlaşması'nı geçici süreliğine askıya alarak sınır kontrollerini aktifleştirmelerine de değinen Meloni, şu değerlendirmede bulundu:

İstihbarat, bizim için en büyük riskin Balkan rotasından gelebileceğini doğruluyor. Hükümeti, Schengen'i askıya alarak harekete geçmeye iten sebep de budur.

"Medeniyetler çatışmasının tuzağına düşmemizi önlemek için..."

Konuşmasına, Orta Doğu'daki gelişmelere değinerek başlayan Meloni, yapısal çözüm gerektiğini, onun da iki halk ve iki devlet temelinde bir çözüm olduğunu söyledi.

Meloni, "Hamas'ın amacının; Filistin'i savunmak değil daha geniş bir çatışmayı kışkırtmak olduğunu" ileri sürerek şöyle konuştu:

Doğru taraftaki herkes, çatışmanın tırmanmasını önlemek için birlikte nasıl çalışılacağını bilmelidir.

İtalya, Avrupa ile Akdeniz arasında, hayal dahi edilemeyecek sonuçlara yol açabilecek bir medeniyetler çatışmasının tuzağına düşmemizi önlemek için bir köprü görevi görüyor.

"Arap ve Müslüman ülkeleriyle diyalog önemli"

Mısır'da 21 Ekim'de yapılan Kahire Barış Zirvesi'ne özellikle katıldığını aktaran Başbakan Meloni, şöyle dedi:

G7 ülkeleri arasından lider olarak katılan tek ülke olmayı seçtim. Bu aşamada, Arap ve Müslüman ülkeleriyle diyalog kurmanın hayati önem taşıdığını düşünüyorum.

"İbadet yerleri korunmalı"

Meloni, İsrail'in saldırıları sırasında ibadet yerlerinin de vurulmasına değinerek şu ifadeleri kullandı:

Hükümet olarak, İsrail'e 'Hristiyanlarınkinden başlamak üzere Gazze Şeridi'ndeki ibadet yerlerinin korunması' çağrısında bulunuyoruz.

"Tüm çabaları destekliyoruz"

Meloni, İtalya öncülüğünde AB ile temmuzda imzalanan göç anlaşmasının uygulamaya geçmesi gerektiğini dile getirerek, Tunus’a üstten bir bakış açısıyla yaklaşmadıklarını, eşit gördüklerini, bu nedenle de Afrika’dan İtalya’ya daha farklı bakıldığını söyledi.

Ukrayna'da adil bir barışın ulusal çıkarlarına uygun olduğunu, Ukrayna'nın barış, refah dolu Avrupa'da bir geleceği olması gerektiğini vurgulayan Meloni, şunları kaydetti:

Gıda güvenliği konusunda, Moskova'nın Karadeniz Tahıl Girişimi'ni yenilememe kararını kınamaya devam ediyoruz ve tarım ürünlerinin uluslararası pazarlara ulaşmasını sağlamaya yönelik tüm çabaları destekliyoruz.

(Rusya'nın bu kararı) Çünkü bu tercih, özellikle en savunmasız ülkeleri etkiliyor. Bu, yoksullara karşı yürütülen bir savaştır.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)