Euro
11.1401
-0.47%
Dolar
9.5782
-0.25%
Altın
556.24
0.48%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
605.572
3.96%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Macaristan: AB, Türkiye'ye karşı ikiyüzlülüğü bırakmalı

  Ankara ile iyi ilişkilere sahip olduklarını dile getiren Peter Szijjarto, Brüksel'in Türkiye'ye karşı ikiyüzlü tutumdan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.
  • DHA
  • 29.06.2020 - 12:48
  Macaristan: AB, Türkiye'ye karşı ikiyüzlülüğü bırakmalı

  Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ziyaretinde Türkiye'ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Szijjarto, Doğu Akdeniz ve Ankara ile Brüksel arasındaki ilişkilere değindi.

  Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile görüşen Szijjarto, Rum medyasına verdiği röportajda Türkiye'nin yakında dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri olacağını ve AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu kaydetti.

  "TÜRKİYE İLE ÇOK İYİ İLİŞKİLERİMİZ VAR"

  "Kıbrıs Rum Kesimi ile çok iyi bir ilişkimiz var ama aynı zamanda Türkiye ile de çok iyi ilişkiler içerisindeyiz." diyen Szijjarto, Macaristan’a dost iki ülke arasında ihtilaf olduğunu görmenin çok üzücü olduğunu söyledi.

  Türkiye ile karşılıklı saygıya dayanan çok gerçekçi bir ilişkileri olduğunu ifade eden Szijjarto, "Ülkenin iç işlerine asla karışmayız, Türkiye de bizim iç meselelerimize dair yorum yapmaz veya pozisyon almaz. Çok önemli ticari ilişkilerimiz de var. Büyük Türk yatırımcılar, Macaristan’a önemli yatırımlar yapıyor. İlişkimiz özde mantığa, saygıya ve ülkelerin birbirinin içişlerine karışmamasına dayanıyor." dedi.

  Macaristan: AB, Türkiye ye karşı ikiyüzlülüğü bırakmalı #1

  "AB TÜRKİYE'YE KARŞI İKİYÜZLÜ TUTUMU BIRAKMALI"

  Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tavrı ve faaliyetlerine dair tutumu sorulan Macaristan Dışişleri Bakanı, bu durumun çok komplike bir mesele olduğu görüşünü paylaşarak, Avrupa Birliği'ni (AB) Türkiye'ye karşı ikiyüzlü davranmakla eleştirdi. Szijjarto şöyle devam etti:

  "Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Dış Konular Konseyi’nde birçok kez dile getirdi. Şu ana kadar AB’nin bu meseleye yönelik üniter tavrını bozmadık. Ancak anlayacağınız, Türkiye ile AB arasındaki ilişki Doğu Akdeniz’de olanlardan çok daha komplikedir. Kesin olan bir şey var: Avrupa Birliği artık nihayet Türkiye ile nasıl bir ilişki istediğini samimiyetle söylemelidir. Bu konudaki en büyük sorun ikiyüzlülüktür. AB ülkelerinin büyük bölümü Türkiye salondayken farklı, salonda değilken farklı konuşuyor. Bu tür ikiyüzlü yaklaşımlar-politikalar daha çok karıştırmaktan ve yanlış anlamadan başka bir şeye sebep olmuyor."

  Macaristan: AB, Türkiye ye karşı ikiyüzlülüğü bırakmalı #2

  "TÜRKİYE İLE OYUN OYNAMAK ADİL DEĞİLDİR"

  Türkiye'nin yakında dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri olacağını kaydeden Bakan Szijjarto, Türkiye'nin AB'deki geleceği ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

  "AB içerisinde bu meselede neye inandıklarını hiç açıkça söylemeyen ülkeler var. Ancak kapalı kapılar ardında, Türkiye’yi üye kabul etme ve bu konuda destekleme niyetinde olmadıklarını savunuyorlar. İnandıkları bu ise açıkça söylemeleri gerekir ki biz de alternatif olarak bir şey düşünelim, Türkiye ile belki stratejik ilişki veya başka bir şey düşünelim. Ancak yalnız Türkiye ile değil herhangi bir milletle ama özellikle de büyük ve güçlü bir ülke olan Türkiye ile oyun oynamamız ne adildir, ne de sağlıklı.

  Macaristan’da bir deyişimiz vardır: çocuğa adıyla sesleneceksin. Bu konuda mutlak samimiyete ihtiyaç var. Türkiye yakında dünyadaki ekonomisi en güçlü 10 ülkeden biri olacak, AB için çok önemli bir ticari ortaktır, samimi ilişki ve yaklaşım gerekir. Bana, Türkiye’nin gelecekte AB ile nasıl bir ilişkisi olmasını istediğimi sorarsanız, ‘samimi bir ilişki’ derim."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir