Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
0
0.00%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Peres'ten Netanyahu'ya: Bağımsız İsrail'i baltalıyorsun

  Eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun gelecek hafta meclise getireceği "Yahudi Ulus Devleti Yasa Tasarı'na" tepki gösterdi.
  • 28.11.2014 - 03:39
  Peres'ten Netanyahu'ya: Bağımsız İsrail'i baltalıyorsun

  Peres ten Netanyahu ya: Bağımsız İsrail i baltalıyorsun #1

  Peres, David Ben Gurion'u anma töreninde yaptığı konuşmada, "Yahudi Ulus Devleti Yasası, İsrail Bağımsızlık Bildirgesi'nin siyasi çıkarlar uğruna baltalanması girişimidir. Yasa, ülkemize hem içeride hem de dışarıda zarar vererek, İsrail'in demokratik prensiplerini sarsacaktır" dedi.

  "İSRAİL'DE 'YAHUDİ' VE 'DEMOKRASİ' KAVRAMLARI AYRILMAMALI"

  "İsrail devletinde 'Yahudi' ve 'demokratik' kavramları arasında nasıl olur da bir ayrıma gidilebilir? Hangisi diğerinden daha üstündür?" diye soran Peres, ülkesinin, asli demokratik değerlerine dönmesi gerektiğini savundu.

  YAHUDİ ULUS DEVLETİ TASARISININ İÇERİĞİ

  Gelecek hafta çarşamba mecliste oylamaya sunulacak tasarıda, "İsrail, Yahudiler'in tarihi anavatanıdır ve tüm İsrail vatandaşları eşit haklara sahiptir" ifadesi yer alıyor.

  Onaylanmasına kesin gözüyle bakılan tasarı, İsrail'in anayasası olmadığı için devletin temel kanunlarından sayılacak. Yasa tasarısında İsrail devleti, bölgesel bir devlet şeklinde değil de tüm dünya Yahudilerinin temsilcisi etnik-dini devlet olarak tanımlanıyor.

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Filistinlerden, Yahudi halkının Yahudi ulus devletini tanımalarını bekliyoruz. Tıpkı onların da bizden Filistin ulus devletini tanımamızı bekledikleri gibi" ifadesini kullanmıştı.


  Görüş Bildir