Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
323.214
-2.05%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Rus politikacıdan Romanya'ya savaş uçaklı tehdit

  Rusya Başbakan Yardımcısı Rogozin, Transdinyester'den Moskova'ya dönerken Romanya hava sahasına girmesine izin verilmeyince anlamlı bir tweetle tepki gösterdi.
  • 11.05.2014 - 06:55
  Rus politikacıdan Romanya'ya savaş uçaklı tehdit

  Rus politikacıdan Romanya ya savaş uçaklı tehdit #1

  Romanya, Moldova'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden, Rusya himayesindeki Transdinyester'in başkenti Tiraspol'dan, Rusya'nın başkenti Moskova'ya dönmek isteyen Rusya Başbakan Yardımcısı ve Transdinyester Özel Temsilcisi Dimitri Rogozin'e hava sahasını kapatınca iki ülke arasında gerginlik yaşandı.

  Transdinyester'e Sovyetler Birliği'nin Nazi askerlerine karşı zaferinin 69'uncu yıldönümü için giden Rogozin, Twitter'dan "ABD'nin isteği üzerine Romanya, uçağımın hava sahasına girmesine izin vermedi. Ukrayna da vermedi. Bir dahakine Tupolev Tu-160 jeti ile uçacağım" dedi.

  UKRAYNA ÜZERİNDE DE SORUN YAŞAMIŞTI

  Tupolev Tu-160, Rus yapımı, sesten daha hızlı uçan, dünyanın en büyük savaş uçağı olma özelliği taşıyan bir jet. Ancak Rogozin'in belli bir süre sonra jet ile ilgili tweetini sildiği görüldü. Rus siyasetçi, daha sonra havaalanında bir fotoğraf ile, "Askeri-Siyasi Komisyon'un başka yolları var" ifadesini paylaşarak Moskova'ya vardığını gösterdi.

  Rogozin, 8 Mayıs'ta da Transdinyester'e uçarken Ukrayna'nın hava sahasını kapatması üzerine sorun yaşamıştı. Bunun üzerine Rus yetkili, Ukrayna'nın etrafından dolaşıp Transdinyester'e varmasıyla ilgili olarak "İyi ki Ukrayna Rusya değil. Yoksa etrafında 20 saat uçmamız gerekirdi" dedi.

  Rogozin, bulunduğu uçakta "yasaklanmış bir yolcunun" bulunup bulunmadığına dair Roman ve Bulgar yetkililerin pilota sorular sorduğunu ifade etti. Müdahale uçaklarının gönderilmesinin düşünüldüğünü aktaran Rogozin, Beyaz Saray'ın Ukrayna krizi dolayısıyla yaptırım uygulanan yetkilileri arasında bulunuyor.

  ROMANYA'DAN TWEET TEPKİSİ

  Romanya Dışişleri Bakanlığı ise attığı tweette, "Romanya Avrupa Birliği'nin uyguladığı yaptırımlara saygı duymaktadır. Rogozin'in geçişine izin verilmedi. Tweetlerinin kabul edilebilir olduğunu düşünmüyoruz ve resmi açıklama bekliyoruz" diye yazdı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir