Euro
15.4819
-0.35%
Dolar
13.7036
-0.11%
Altın
785.64
-0.11%
Borsa
1.91
0%
Bitcoin
0
0.00%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Trump: Yakında DSÖ ile ilgili açıklama yapacağız

  ABD Başkanı Donald Trump, bir süre önce sağladıkları fonları askıya aldığı Dünya Sağlık Örgütüne ilişkin yakın zamanda yeni bir açıklamaları olacağını duyurdu.
  • AA
  • 14.05.2020 - 22:45
  Trump: Yakında DSÖ ile ilgili açıklama yapacağız

  Pennsylvania eyaletinin Allentown bölgesindeki bir üretim tesisine yapacağı ziyaret için Beyaz Saray'dan ayrılmadan önce gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, kendisinden önceki Obama yönetiminin kendilerine salgınla mücadele anlamında çok bir şey bırakmadığını, ancak buna rağmen koronavirüs salgınında çok iyi iş çıkardıklarını savunarak, "Bu yıl sonuna kadar elimizde bir aşı olacağını düşüyorum." görüşünü paylaştı.

  Trump: Yakında DSÖ ile ilgili açıklama yapacağız #1

  Trump, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) ülkedeki virüs ölümlerini olduğundan fazla gösterdiğine ilişkin iddiaların sorulması üzerine, "Onların ölümleri nasıl saydığını bilmiyorum, bu konuda hiç konuşmadık. Bu ülkede insanların ölmesini istemiyoruz. Salgınla mücadelede mükemmel bir iş çıkardık." ifadesini kullandı.

  Trump: Yakında DSÖ ile ilgili açıklama yapacağız #2

  "DSÖ İLE İLGİLİ DUYURUMUZ OLACAK"

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) eylemlerinden memnun olmadığını belirten Trump, "Yakın zamanda DSÖ ile ilgili bir duyurumuz olacak, belki de gelecek hafta yaparız." dedi.

  TRUMP, DTÖ'YÜ DE ELEŞTİRDİ

  DTÖ Genel Direktörü Roberto Azevedo'nun görevinden ayrılma kararına ilişkin de değerlendirmede bulunan Trump, "Bu benim için sorun değil. DTÖ, uzun zamandan beri çok korkunç bir şekilde hareket ediyor. Çin'e gelişmekte olan ülke muamelesi yapıyorlar. Çin, bu sayede ABD'nin yararlanamadığı birçok haktan yararlanıyor." diye konuştu.

  Trump, 14 Nisan'da DSÖ'yü salgınla mücadelede başarısızlık ve Çin'e yakın durmakla suçlamış ve örgüte sağlanan finansal desteği askıya aldıklarını açıklamıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir