Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.667
0.20%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Uygunsuz ilişki, Yeni Zelandalı bakanı koltuğundan etti

  İddiaları kabul eden Bakan Galloway, ailesinden özür diledi.
  • AA
  • 22.07.2020 - 08:48
  Uygunsuz ilişki, Yeni Zelandalı bakanı koltuğundan etti

  Yeni Zelanda Göçmen Bakanı Iain Lees Galloway'in, personeliyle ilişkisi olduğu ortaya çıktı.

  Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, bakanlık çalışanıyla ilişkisi olduğu ortaya çıkan Göçmen Bakanı Iain Lees Galloway’ı görevden aldı.

  Başbakan Jacinda Ardern, Başbakanlığın resmi internet sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, Bakan Lees Galloway hakkında alınan kararı açıkladı.

  Ardern, personeliyle "uygunsuz" ilişkisi olduğu iddialarını kabul eden Galloway'in görevine son verildiğini söyledi.

  "ONA İDDİAYI SORDUM"

  Bakan hakkındaki personeliyle ilişkisi olduğu yönündeki bilgilendirmenin Yeni Zelanda'da ana muhalefetteki Ulusal Parti lideri Judith Collins tarafından elektronik posta yoluyla kendisine ulaştığını belirten Başbakan Ardern, "Bakanla oturdum, ona bir dizi soru ve iddiayı sordum. Daha önce ofisinde ve bakanlığa bağlı ajanslardan birinde çalışan kişiyle anlaşmalı bir ilişkinin gerçekleştiğini doğruladı." ifadelerini kullandı.

  Uygunsuz ilişki, Yeni Zelandalı bakanı koltuğundan etti #1

  "EYLEMLERİNİ KABUL ETTİ"

  Bu ilişkiye girmesiyle sorumluluk alanlarında çalışma standardı ve kültürü oluşturmakla görevli bakanının, bu sorumluğunu yerine getirmeyerek yetkisini amacının dışında kullandığını ve bu yüzden görevden alındığını ifade eden Ardern, "Bir bakan olarak yaptığı davranışları, ona olan güvenimi kaybetmeme yol açtı. Bakan, eylemlerinin tüm sorumluğunu ve aldığım kararı kabul etti. Ayrıca bir sonraki seçimde aday olmamaya karar verdi." bilgisini paylaştı.

  GALLOWAY ÖZÜR DİLEDİ

  Yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Ardern'in verdiği kararı kabul ettiğini ve herkesten özür dilediğini belirten Galloway da "Görevimde tamamen uygunsuz davrandım ve bakan olarak göreve devam edemezdim. Ailemden onları hayal kırıklığına uğrattığım için özür dilerim. Ayrıca eylemlerimden zarar gören herkesten özür diliyorum." dedi.

  Galloway’ın görevden alınmasıyla portföyünde yer alan, Göçmen Bakanlığı'nı Kris Faafoi, Kaza Tazminat Bakanlığı'nı Carmel Sepuloni, İşyeri İlişkileri ve Güvenlik Bakanlığı'nı Andrew Little yürütecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir