Euro
15.2473
-0.35%
Dolar
13.4687
-0.28%
Altın
798.0660
-0.30%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
499.024
2.29%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C
  Yunanistan'da erken seçim ihtimali

  Yunanistan'da erken seçim ihtimali

  Kredi kuruluşlarının, Yunanistan’a nakit akışının serbest bırakılması için öne sürdüğü koşullar, ülkede erken seçim tartışmalarına yol açtı.
  • AA
  • 04.06.2015 - 16:56

  Yunanistan da erken seçim ihtimali #1

  AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in daveti üzerine Brüksel’e giden Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın, ülkenin nakit sorununun çözümüne yönelik Avrupalı liderlerle görüşmeleri sürerken kurumların Yunan hükümetinden talepleri, hükümet çevrelerinde şok etkisi yarattı.

  "TEK SEÇENEK ERKEN SEÇİM"

  Kreditörlerin anlaşma karşılığında öne sürdüğü koşulları "kabul edilemez şantaj" olarak değerlendiren üst düzey hükümet çevrelerince yapılan açıklamalarda, Brüksel'deki son gelişmeler karşısında ülkenin tek seçeneğinin erken seçim olduğu ifade edildi.

  "KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

  Meclis Başkan Yardımcısı SYRIZA Milletvekili Aleksis Mitropulos, Brüksel’deki görünümün "tamamen çıkmaz bir sahne görüntüsü" olduğunu ifade ederek, kurumların anlaşma için öne sürdüğü koşulların SYRIZA’nın meclis grubu tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

  Kreditörlerin talepleri karşısında hükümetin tek seçeneğinin erken seçim olduğunu ifade eden Mitropulos, "Ya bu çıkmaz müzakerelere devam ederiz ya da halka hangi yöne gideceğimizi sorarız. Ancak soru, euro mu yoksa drahmi mi şeklinde olmamalı, çünkü böyle bir şey trajedi olur" diye konuştu.

  İÇİŞLERİ BAKANI DOĞRULADI

  İçişleri Bakanı Nikos Vuçis, kurumların koşullarını hiçbir Yunan hükümetinin kabul edemeyeceğini ifade ederek, erken seçim kararının hükümetin seçenekleri arasında bulunduğunu belirtti.

  Yunanistan’ın zaman kazanması için IMF’ye yarın ödeme yapması gerektiğini ifade eden Vuçis, "Ancak, uzlaşma sağlanamaması durumunda erken seçime gidilebilir" dedi.

  "UZLAŞMA OLMAZSA ÖDEYEMEYİZ"

  SYRIZA meclis grubu sözcüsü Nikos Filis ise kurumların Yunanistan’a karşı intikamcı bir tavır içerisinde bulunduğunu ileri sürerek, Brüksel’de uzlaşma sağlanamaması halinde, IMF’ye olan 1,6 milyarlık borcun ödenmeyeceğini söyledi.

  "ERKEN SEÇİM OLASILIĞI"

  Müzakerelerin sürdüğünü ancak son anda her şeyin değişebileceğini belirten Filis, erken seçimin olasılıklar arasında bulunduğunu belirtti. Denizcilik Bakanı Yardımcısı Theodoros Driças da "Brüksel’de gelen haberler doğruysa, biz bunları kabul edemeyiz" açıklamasını yaptı.

  "OLASI OLUMSUZ GELİŞMELERE KARŞI ÖNLEM ALINMALI"

  Bu arada, SYRIZA Merkez Komite üyesi Yanis Milios ise Yunanistan’ın kritik bir aşamada bulunduğunu ifade ederek, olası olumsuz gelişmelere karşı bankalardaki yatırımların kontrol altına alınmasını istedi.

  Yunanistan’ın, IMF’ye ödemesi gereken borç taksitlerinin dışında, haziranda Avrupa Merkez Bankası’na 3,5 milyar euro geri ödeme yapması gerektiğini belirten Milios, bankalardan olan para çekimlerinin günlük 300 euro olarak sınırlandırılması gerektiğini savundu.

  KURTARMA PAKETİNİN SÜRESİ BU AY DOLUYOR

  Yunanistan’ın, IMF, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu ile daha önce anlaşmış oldukları kurtarma paketinin süresi bu ay doluyor. Yunan hükümeti, son kurtarma paketinden kalan 7,2 milyar euroluk kredi diliminin serbest bırakılması için uğraşıyor.

  Kreditörler ise yardım anlaşmaları karşılığında Yunanistan’ın üstlenmiş olduğu yükümlülükleri yerine getirmediği gerekçesiyle kesilen nakit akışının serbest bırakılması için, 2015 yılında yüzde 1,5’lik faiz dışı kredi sağlanması ve 3,5 milyar euroluk ek tedbir içeren uzun vadeli bir köprü anlaşması öne sürüyor.


  Görüş Bildir