AA & Ensonhaber

Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Çatak köyü sakinleri, gençleri spora teşvik etmek amacıyla geçen yıl futbol sahasını yenilemeye karar verdi.

Köyden 8 kişi, kendi aralarında para topladıktan sonra, köylülerin de desteğini alarak belirli bir miktar fon oluşturdu. Kaymakamlık ve İl Özel İdaresi'nin de katkılarıyla çalışmalara başlayan köy halkı; genç, yaşlı, kadın ve erkek demeden birlik içinde çalışarak 45 günde sahayı yenilemeyi başardı.

Yenilenen sentetik futbol sahası, dönemin Valisi Mustafa Tutulmaz tarafından açıldı ve çocuklar ile gençlerin futbol oynayabileceği bir alan haline geldi. Ayrıca, bayramlarda köyler arası futbol turnuvalarına, düğün ve Hıdırellez gibi şenliklere de ev sahipliği yapmaya başladı.

Bu gelişmeyle birlikte çevre köylerle de kaynaşma imkanı bulan Çatak köyü sakinleri, etkinliklerde misafirlerin ayakta kalması üzerine tribün inşa etmeye karar verdi. 1200 kişilik tribünün inşası için imece usulüyle çalışmalara başlayan köy halkı, gösterdikleri dayanışma ruhuyla gençlere örnek oluyor.

"Gençlerimize güzel bir miras bırakıyoruz"

Köy sakini Arif Çetin, sahayı yaparken gençleri ve çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutarak spora yönlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Çocukların burada futbol oynadığını, öğrencilerin okul döneminde beden derslerini bu sahada yaptıklarını aktaran Çetin, "Gençlerimize güzel bir miras bıraktığımızı düşünüyoruz." dedi.

Çetin, devlet desteğiyle imece usulü çalışıp sahayı yenilediklerini dile getirerek,

Çalışmalarımıza yenisini ekleyerek tribün yapmaya karar verdik. Onu da başaracağımıza inanıyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde çok güzel işler başardık. 7 yaşındaki kardeşimiz kumbarasından çıkardığı 400 lirayı saha için bağışladı, bizi çok onurlandırdı. Örnek olduğumuzu düşünüyoruz.

diye konuştu.

"Kadınlar olarak elimizden geldiğince çalışmalara destek oluyoruz"

Köy sakini Havva Coşkun da köyün erkeklerinin gençler için çalışmalarda bulunduğunu, kendilerinin de buna destek verdiklerini anlatarak,

Bayramlarda turnuvalar oluyor, Hıdırellez'de güzel bir eğlence oldu. Bizim için de komşu köyler için de güzel bir eğlence oluyor. Şimdi gelenler izleyebilsin diye tribün yapılıyor. Çakıl taşımada, çivi çakmada yardımcı oluyoruz.

ifadelerini kullandı.

Nadire Coşkun ise kadınlar olarak ellerinden geldiğince çalışmalara katkıda bulunduklarını belirterek, saha sayesinde gençlerin eğlendiğini, kötü alışkanlıklardan uzak durduğunu, keyifli vakit geçirdiğini kaydetti.

Çocuklardan Umut Yalçın ve Mücahit Akif de futbol sahası sayesinde yeni arkadaşlıklar edindiklerini ifade ederek, kendilerine bu imkanı sağlayanlara teşekkür etti.