Akkuyu NGS'nin 2. ünitesi türbin binasında köprülü vinç kurulumu
AA

Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor.

Santrali'n 2. güç ünitesinin türbin binasına 350 ve 15 ton kaldırma kapasiteli iki köprülü gezer vincin kurulumu tamamlandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, vinçler, Liebherr LR13000 yardımıyla üstü henüz kapatılmamış çatıdaki inşaat ve montaj çalışmaları yürütülürken kuruldu.

3 gezer köprülü vinç kurulacak

Türbin binasına toplam 3 gezer köprülü vinç kurulacak.

Gezer köprülü vinçlerin devreye alınması, 2'nci ünitede enerji ve elektrik üretiminde yer alan türbin-üretim ünitesi, türbin ünitesinin ana bileşenleri ve jeneratör gibi proses ekipmanların kurulumuna olanak sağlayacak.

Gezer köprülü vinçler türbin bölümünün üst katına kuruldu

Kaldırma kapasiteleri 350 ve 15 ton olan gezer köprülü vinçler, türbin bölümünün üst katına kuruldu. Vinçler, aşırı yükleme veya halatların çarpışma olasılığını ortadan kaldıran yüksek teknolojili tek bir kontrol sistemiyle bir arada tutuluyor.

Alt kata bir köprülü vinç daha kurulacak

2. ünitenin türbin binasında ana besleme pompalarının kurulumu ve bakımı için alt kata da 30 ton kaldırma kapasiteli bir köprülü vincin kurulum çalışmaları devam ediyor.

"Üç vincin de devreye alınmasının ardından, türbin ünitesinin montajına yönelik çalışmalara geçilecek"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akkuyu NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, şu ifadeleri kullandı:

Akkuyu NGS'de görevli Rus ve Türk uzmanlar, 2'nci ünitenin türbin binasına iki gezer köprülü vincin kurulumuna ilişkin karmaşık teknolojik süreci tamamladı. Çalışmaları hızlandırmak için türbin binasının 350 ton kaldırma kapasiteli ana vinci tasarım konumuna yerleştirildi. Üç vincin de devreye alınmasının ardından, inşaatın bir sonraki aşaması olan 2'nci ünitenin türbin binasında türbin ünitesinin montajına yönelik aktif çalışmalara geçeceğiz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)