Petrol
114.34
0.45%
Euro
17.4634
-0.51%
Dolar
16.6083
-0.44%
Altın
971.66
-0.46%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
342.479
-1.61%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Fındık üreticisi hasadı Karadeniz Sahil Yoluna serdi

  Karadeniz'de fındık hasadı sürerken Trabzon'da bazı üreticiler, topladıkları fındığı Karadeniz Sahil Yolu'ndaki kaldırımlara sererek kurutmayı tercih ediyor.
  • İHA
  • 20.08.2020 - 02:07
  Fındık üreticisi hasadı Karadeniz Sahil Yoluna serdi

  Fındık bahçesinde çuvalla doldurdukları fındıkları kurutmak için Karadeniz Sahil Yolu'na yoluna kadar getiren üreticiler fındıkları metrelerce uzunluktaki kaldırımlara serdiler.

  GÜNEŞ ÇIKSIN DİYE DUA EDİYORLAR

  Üreticiler, fındığın toplamasının ve kurutmasının çok zahmetli iş olduğu belirterek havaların bugünlerde bulutlu olmasının kurutma işlemini olumsuz etkilediğini söylediler. Fındığı kurutmak için en uygun yerin sahildeki kaldırımlar olduğunu belirten vatandaşlar, güneş çıkması için dua ettiklerini ifade ettiler.

  Fındık üreticisi hasadı Karadeniz Sahil Yoluna serdi

  Fındık üreticisi hasadı Karadeniz Sahil Yoluna serdi #1

  "KÖYLER YAĞMURLU, SAHİL DAHA SICAK"

  İstanbul’dan fındığını toplamak için memleketi Trabzon'a geldiğini belirten Yakup Çakır, "İstanbul’da oturuyorum, fındık için geldim. Koronavirüsü dolayısıyla gelmemiz çok zor oldu. Havalar bu sıralar bulutlu, güneş pek az. Köylerde havalar yağmurlu. Sahil daha sıcak olduğu için burada kurutup en kısa sürede satıp geri döneceğiz" dedi.

  Fındık üreticisi hasadı Karadeniz Sahil Yoluna serdi #2

  "SAHİLDEKİ KALDIRIMLAR İDEAL"

  Fındık toplamak için Bursa’dan memleketi Trabzon'a gelen Mustafa Özbakır ise "Fındığımızı kurutmaya çalışıyoruz. Bursa’da kalıyorum. Yazları Trabzon’a gelip fındığımızı topluyoruz. Hava problemli, köylerde pek güneş yok. Burada da pek güneş yok, bakalım ne yapacağız. Sahildeki kaldırımlar fındığı kurutmak için ideal yer. Geceleyin de fındığımızı bekliyoruz. Eskiden köylere serer kuruturduk. Bu sene ne hikmetse güneş pek olmadı" diye konuştu.

  Fındık üreticisi hasadı Karadeniz Sahil Yoluna serdi #3

  "FINDIK FİYATI ON NUMARA"

  Üreticilerden Hakkı Kalmuk ise fındığa verilen fiyattan son derece memnun olduğunu belirterek, "Fındığımızı topladık. Sahilde kolay kurur diye getirip serdik, kurumasını bekliyoruz. Bahçede toplamayla burada kurutmanın zorlukları farklı. Burada çalınma stresi var. Fındık fiyatını on numara buldum, çok güzel. Allah devletimize zeval vermesin. Havalar bu sıralar kapalı, inşallah önümüzdeki günlerde güneş daha etkili olacak diye düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

  Fındık üreticisi hasadı Karadeniz Sahil Yoluna serdi #4

  FINDIK KURUTMAK İÇİN 100 KİLOMETRE YOL ALDILAR

  Trabzon'da havaların yağmurlu ve bulutlu gitmesi ise bazı fındık üreticilerini farklı arayışlara sevk etti. Sürmene ilçesinden Yusuf Köksal ve Aziz Altuntaş fındıkları kurutmak için 100 km uzaklıktaki Bayburt'un Arpalı beldesine götürdü. Köksal ve Altuntaş, Trabzon'un sürekli bulutlu ve yağmurlu olduğunu belirterek fındığı kurutmak için böyle bir yola başvurduklarını söylediler.

  Fındık üreticisi hasadı Karadeniz Sahil Yoluna serdi #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir