Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.869
2.16%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Sanayi son 3 yıl içinde en yüksek yıllık büyümeyi kaydetti

  Sanayi üretimi ile ilgili büyüme verilerini paylaşan ASO Başkanı Özdebir, tam kapanmada sektörün faaliyetine devam etmesinin yerinde olduğunu vurguladı.
  • AA
  • 28.04.2021 - 13:23
  • Güncelleme : 28.04.2021 - 13:53
  Sanayi son 3 yıl içinde en yüksek yıllık büyümeyi kaydetti

  Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, sanayi sektörünün yaşanan zorluklara ve koronavirüs salgınının sarsıcı etkilerine rağmen Türkiye ekonomisinin yüz akı olduğunu belirterek, "2020'de ortalama 1,6 büyüme sağlayan sanayi üretimi, yılın iki ayında ortalama yüzde 10'un üzerinde artarak, geride bıraktığımız son 3 yıl içinde en yüksek yıllık büyümeyi kaydetmiştir." ifadesini kullandı.

  Koronavirüs salgını ve küresel ekonomik gelişmelerin birçok makroekonomik değişken üzerinde olumsuz etkiye yol açtığına dikkati çeken Özdebir, enflasyon, işsizlik, döviz kurlarında oynaklık ve yüksek faiz algısının Türkiye ekonomisinde yapısal bir soruna dönüştüğünü kaydetti.

  ASO'NUN EKONOMİK SORUNLARA ÇÖZÜM ÖNERİSİ

  Özdebir, ülkedeki makroekonomik gelişmelere değinerek, "Enflasyonun düşüşü için, para politikasında gerektiği kadar sıkılaştırmanın devam etmesi gerekiyor. Kısa dönemde acı reçete de olsa, faizin korunması mevcut durumda yapılabilecek en iyi iş gibi gözüküyor. Bu dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın finansal istikrara odaklanması ve ekonomide para politikasının maliye politikasını destekleyici olduğu bir sistemin kurgulanması daha sağlıklı sonuçlar verecektir." değerlendirmesinde bulundu.

  "TAM KAPANMADA SANAYİCİLERİN ÜRETİME DEVAM EDEBİLMESİ ÖNEMLİ"

  Özdebir, ekonomik politika tasarımlarının, yurt içi üretimi ve istihdamı odağına alması, yatırım iklimini iyileştirmenin yanı sıra yurt içi tasarrufları artırma, dolarizasyonu düşürme ve GSYH büyümesini kredi büyümesine ve dış borçlanmaya daha az bağımlı hale getirme hedeflerini gözetmesi gerektiğini belirtti.

  Sanayi son 3 yıl içinde en yüksek yıllık büyümeyi kaydetti #1

  (Nurettin Özdebir)

  "AKSAYAN TARAFLARLA İLGİLİ TEMAS HALİNDEYİZ"

  Salgının getirdiği şartlar nedeniyle 17 günlük "tam kapanma" kararının alındığına işaret eden Özdebir, bu kararda sanayicilerin üretime devam edebilmesinin önemli bir nokta olduğunu ancak kararda eksik kaldığını düşündükleri ve üretim ekosisteminin bütünlüğünü bozabilecek bazı unsurlara ilişkin yetkililerle temas içinde oldukları bilgisini verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir