Dolar
7.3271
-0.0886%
Euro
8.6365
-0.0613%
Altın
1916.25
0.0109%
Borsa
1114.18
0.372%
G. Altın
451.572
-0.1064%
Bitcoin
84323.3
-0.2918%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Suriyeli kaçak işçi çalıştırmaya 10 bin lira ceza

  Ucuz iş gücü nedeniyle kaçak olarak Suriyeli işçi çalıştıran şirketlere, işçi başına 10 bin lira ceza kesilecek.
  • 04.07.2014 - 16:16
  Suriyeli kaçak işçi çalıştırmaya 10 bin lira ceza

  Suriyeli kaçak işçi çalıştırmaya 10 bin lira ceza #1

  Konya SGK İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz, işyerlerinde kaçak Suriyeli işçi çalıştırmanın cezasının her bir çalışan işçi başına 10 bin lira olduğunu söyledi.

  "YABANCI UYRUKLU İŞÇİYİ KAYIT DIŞI ÇALIŞTIRMAK YASAKTIR"

  Murat Mustafa Yavuz, Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye'ye çok sayıda Suriyeli'nin sığındığına dikkat çekti. Konya'daki Suriyeli'lerin yaklaşık 40 bin kişi olduklarını belirten Yavuz, işverenlerin ucuza çalıştıkları için Suriyeli'leri tercih ettiğini söyledi. Yavuz, "Yabancı uyruklu bir işçinin kayıt dışı olarak çalıştırılması yasaktır ve tespit edildiği zaman işçi başına kesilen ceza 10 bin lira. Biz işverenlerden bu riski almamalarını rica ediyoruz. Bir iş yerinde örneğin 10 yabancı uyruklu kaçak işçi tespit edildiği zaman bunun cezasının işverene 100 bin lira olarak yansıyor. Bu da birçok küçük ve orta boyutlu işletmemizi sıkıntıya sokacak bir rakam" dedi.

  "İŞVERENLER BAKANLIKTAN İZİN ALSIN"

  Yabancı uyruklu işçi çalıştırmak isteyen işverenlerin resmi prosedürü izlemesi gerektiğini belirten Yavuz, şunları söyledi;

  "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye'de temin edilebilecek nitelikte ve donanımda olan işçilere çalışma iznini vermiyor. Fakat Suriye'ye özel bir durum var. Ülkelerinde iç savaş olduğu için Türkiye'ye geldiler ve ülkemizde yaşamak zorundalar. Çalışma hayatına kazandırabilmek için Suriyeli'lere özel bir durum uygulanıyor ve çalışma iznini hızlı ve rahat bir şekilde işverenlerimiz alabiliyor. Eğer sanayicilerimizin çalıştırmakta olduğu işletmelerde gerçekten Suriyeli personele ihtiyacı varsa, bakanlıktan çalıştırma iznini alarak çalıştırırlarsa sıkıntı yaşamazlar."

  AYAKKABI SEKTÖRÜ AĞIRLIKTA

  Suriye'de ayakkabıcılık sektörü geliştiği için Suriye'den Konya'ya gelenlerin büyük bir çoğunluğunun ayakkabı sektöründe çalıştığını belirten Yavuz, ayrıca vasıfsız Suriyeli'lerin inşaat ve tarım sektöründe çalıştığını söyledi.

  SAYILARI 1 MİLYONU GEÇTİ

  Geçtiğimiz haftalarda Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye'deki iç savaş yüzünden Türkiye'ye sığınan mültecilerin sayısının 1 milyon 50 bin olduğunu açıklamıştı.

  Görüş Bildir