Euro
9.7386
0.36%
Dolar
8.1681
0.17%
Altın
458.07
0.17%
Borsa
1.393
-1.65%
Bitcoin
491.000
0.82%
6ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 6 C

  TBB'den Standard and Poor’s'a tepki

  Türk bankalarına ilişkin son 12 ayda finansal istikrar risklerinde artış görüldüğü açıklaması yapan Standard and Poor’s'a, Türk Bankalar Birliği cevap verdi.
  • Haber Merkezi
  • 20.02.2019 - 15:01
  TBB'den Standard and Poor’s'a tepki

  Türkiye Bankalar Birliği, kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin açıklamalarına ilişkin yanıt verdi.

  TBB'nin açıklaması şöyle:

  "Bazı basın ve yayın organlarında, 19-20 Şubat 2019 tarihlerinde yer alan haberlerde derecelendirme şirketi Standard and Poor’s analistlerinin, Türkiye’de bankacılık sektöründe tahsili gecikmiş alacak ve sorunlu kredilere ilişkin açıklamaları yer almıştır.

  AÇIKLAMALAR EN KÖTÜ VARSAYIMLARA DAYALI

  Türkiye Bankalar Birliği, şirketin açıklamalarının en kötü varsayımlara dayalı senaryoların ürünü olması nedeniyle temelsiz olduğu, son dönemdeki toparlanmayı dikkate almadığı, Türkiye’nin kendine has özelliklerini ve gücünü, bankacılık sektörünün tecrübesini ve reel sektörün dinamizmini yansıtmadığı görüşündedir.

  Kamuoyunun daha iyi bilgilendirilmesini teminen, aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

  Bankacılık sektörünün aktif kalitesinin ölçülmesi ve raporlanması için yapılan temel düzenleme; bankaların kredilerinin beklenen zarar karşılıklarının ayrılması amacıyla sınıflandırılmalarını gerektiren düzenlemedir.

  TBB den Standard and Poor’s a tepki #1

  2018'DE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

  2018 yılının başından itibaren uluslararası iyi örneklere tam uyumlu olan düzenleme ile ülkemizde kredi zararlarının muhasebeleştirilmesi, kredilerin sınıflandırılması, yeniden yapılandırılması, teminatların dikkate alınması, aktiften silinmesi, belgelendirme ve raporlama konularında önemli değişiklikler yapılmıştır.

  Kredilerin sınıflandırılmasında 'kredi riskinde önemli artış' kavramı önem kazanmıştır. Geçen yılda yaşanan dış gelişmeler, kur ve faiz artışı çerçevesinde bu kavram dikkate alınarak yapılan hesaplamalar nedeniyle, 'ödemelerde bir sorun olmasa da ileride olabilir' yaklaşımı ve bankaların ihtiyatlı tutumlarının da etkisiyle, yakın izlemeye alınan kredilerde artış olmuştur.

  DEĞERLENDİRME YANLIŞ

  Ancak, bankaların kendi bünyelerinde geliştirdikleri modellerin sonucu belirlenen 'kredi riskinde önemli artış' nedeniyle ikinci gruba alınan krediler, sorunlu kredi olarak değerlendirilmemelidir.

  Değerlendirmenin, 'kredinin ilk verildiği tarihe göre kredibilitesinde kısmen azalma olabileceği' şeklinde, yorumlanması daha doğru olacaktır.

  Kaldı ki, zorlu geçen yakın dönemlere ilişkin verilere göre yakın izlemedeki kredilerin takibe intikal oranı yüzde 5’ler seviyesindedir. Bu sınıftaki kredileretakibe atılmış ve donuk alacak haline gelmiş kredi muamelesi yapılması son derece yanlıştır. Sektörün aktif kalitesindeki bozulmanın yüksek olacağına ilişkin  değerlendirme yapılması hem bankacılık, hem de reel sektör için büyük bir haksızlıktır.Bu nedenle, ileriye yönelik yapılan tahminler ve hesaplamalara göre ikinci grupta, yakın izlemedeki kredilerin tamamının sorunlu hale geleceğine ilişkindeğerlendirme doğru değildir.

  Ülkemiz realitesi ile de uyuşmamaktadır. Türkiye’nin ekonomik zorluklarla baş etme becerisini, bankacılık sektörünün riskyönetim tecrübesini, özel sektörün gerçek gücünü ve dinamizmini dikkate almaksızın, sadece uluslararası standart hesaplamalara göre yapılan statik birdeğerlendirmenin Türkiye gerçeğini yansıtmadığı düşünülmektedir. Yakın izlemeye alınan kredi müşterilerinin tamamına yakını faaliyetlerini sağlıklı olarak sürdürmektedir. Türkiye’nin güçlü girişimcileri tarafından yönetilmektedir.

  ŞİRKETİ YANLIŞLAYAN BİLGİLER

  Yurt dışında yerleşik ortakların mali yapılarında bozulma olsa dahi bunların Türkiye’deki şirketlerinin faaliyetleri de katma değer oluşturmaya devam etmektedir. Diğer yandan, yurt dışındaki bankacılık düzenleme ve denetleme kuruluşları tarafından da çok yakından izlenmekte olan yurt dışı yerleşiklere ait ülkemizdeki bankaların faaliyetleri, yerleşik bankalarımıza benzer şekilde devam etmekte, bahsi geçen derecelendirme şirketini yanlışlamaktadır.

  Bankacılık sektörümüz güçlü ve sağlıklı bir yapıdadır. Beklenmedik risklere dayanabilecek donanıma ve bunları yönetebilecek tecrübeye sahiptir. Sektör ihtiyatlı bir yaklaşımla muhtemel riskler için yeterli kredi karşılıklarını ayırmıştır.Yakın dönemde yaşanan çok sayıda ve yüksek şiddetli şoklara dayanmış ve ekonomik faaliyeti finanse etmiştir. Ekonomimizin performansındakitoparlanmanın da olumlu etkisiyle ekonomiye olan desteğini sürdürmeye devam edecektir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir