TCMB Başkanı Fatih Karahan: Enflasyon göstergeleri düşüşe geçti
ensonhaber.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte İstanbul'da düzenlenin JPMorgan yatırımcı toplantısına katıldı.

Karahan, toplantıda gerçekleştirdiği sunumunda öncü göstergelerin kira enflasyonunda yavaşlamaya işaret ettiğini belirtti.

Karahan, JPMorgan yatırımcı toplantısında Türkiye'nin dezenflasyon sürecinin eşiğinde olduğunu söyledi.

"Sıkı para politikası duruşu devam ediyor"

Türkiye'nin kalıcı bir dezenflasyonist sürecinin eşiğinde olduğunu aktaran Karahan, "Sıkı politikası duruşu devam ediyor." dedi.

Son dönemdeki niceliksel ve makroihtiyati sıkılaştırma tedbirlerine değinen Karahan, çeşitli araçlar kullanarak fazla likiditeyi de sterilize ettiklerini bildirdi.

Yurt içi swaplardaki düşüşün parasal aktarım mekanizmasını güçlendirdiğini belirten Karahan, finansal koşulların sıkı olmaya devam ettiğini kaydetti.

Swaplardaki gerileme

Son dönemde bankalarla yapılan swaplardaki gerilemeye de değinen Karahan, bu durumun parasal aktarım mekanizmasını güçlendirdiğini ifade ederek, yurt içi swaplardaki düşüşün parasal aktarım mekanizmasını güçlendirdiğini belirtti

"Finansal koşullar sıkı kaldı"

Finansal koşulların sıkı kaldığını söyleyen TCMB Başkanı, tüketici kredilerinde büyümenin ılımlı hale geldiğini, ticari krediler tarafında ise TL kredilerin öncülüğünde büyümenin önemli ölçüde yavaşladığını belirtti.

"Enflasyon göstergeleri ve çekirdek enflasyon tarafında düşüş"

Karahan sunumunda iç talebin normalleşme sinyalleri verdiğini söylerken, göstergelerinin çekirdek enflasyon tarafında düşüşe işaret ettiğini de ifade etti.

"Kira enflasyonunda yumuşama başladı"

Karahan, hizmet enflasyonunda zorlu bir süreç olduğunu ifade ederek, çeşitli öncü göstergelerden kira enflasyonunda yumuşamanın başladığı sinyalini aldıklarını kaydetti.

Enflasyonun düşüş tarihi

Enflasyonun yılın ikinci yarısında düşeceğine dair artan bir konsensüsün olduğu aktaran Karahan, haziranda dezenflasyon döneminin başladığını bildirdi.

İç talepteki yavaşlama

Karahan, Türkiye ekonomisine ilişkin makroekonomik verilerdeki iyileşmeye dikkati çekerek, özellikle Mayıs 2023'ten bu yana büyümesindeki yavaşlama, net ihracattaki artış ile iç talepteki yavaşlama, cari açıktaki normalleşme ve Merkez Bankasının rezervlerindeki artışa işaret etti.

"Bireysel kredi büyümesinde yavaşlama"

Karahan, bireysel kredi büyümesindeki yavaşlamaya dikkati çekerek, TL kredilerin etkisiyle ticari kredi büyümesinin de önemli ölçüde gerilediğini aktardı.

TL mevduatın payının yıl sonu hedefinin üzerinde gerçekleştiğini dile getiren Karahan, döviz rezervlerindeki hızlı artışı vurguladı.

"Cari denge iyileşmeye devam ediyor"

Fatih Karahan, yurt içi talepte de normalleşme işaretlerinin görüldüğünü ifade ederek, cari dengenin iyileşmeye devam ettiğini bildirdi.

Risk primlerindeki düşüş

Ülke risk primlerindeki düşüşün altını çizen Karahan, haziranda yıllık enflasyonun 3,8 puan azalarak yüzde 71,6 ya gerilediğini ve enflasyon göstergelerinin ana eğiliminin enflasyondaki yavaşlamaya işaret ettiğini söyledi.