AA

Kamuoyunun ve yatırımcıların, finansal terim ve işlemlerde bilinçli olması amaçlanıyor.

Yapılan açıklamalarda, adı sık sık geçen "Carry trade"in anlamı ile ilgili bir bilgilendirme yapıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), finansal okuryazarlık ve ekonomi eğitimi faaliyetleri kapsamında, "Herkes İçin Ekonomi" mikro sitesinde "Carry Trade" başlıklı yeni bir video paylaştı.

"Düşük faizli para birimlerinden borç alarak, yüksek faizli para birimlerine yatırım"

Carry trade işlemlerinin örneklerle açıklandığı videoda, şu ifadeler kullanıldı:

Yatırımcıların, düşük faizli para birimlerinden borç alarak daha yüksek faizli para birimlerine yatırım yapmasına carry trade denir. Carry trade işlemleri, döviz kuru değişmediği sürece iki ülke arasındaki faiz farkı kadar getiri potansiyeli taşır. Bu işlemlerin getiri sağlanmasına etki eden en önemli unsur döviz kurlarıdır. Çünkü, yüksek faizli para biriminin, aradaki faiz farkından daha çok değer kaybetmesi halinde yatırımcı için zarar oluşur."

Her zaman kârla sonuçlanmayabilir

Videoda söz konusu işlemlerin nasıl çalıştığı bir örnekle anlatılırken carry trade işlemlerini,n her zaman kârla sonuçlanmayabileceği uyarısında bulunuldu.

"Uluslararası fon akışlarının yönünün belirlenmesi açısından önemli"

Carry trade işlemlerinin yatırımcıların kur beklentilerini yansıttığı ifade edilen videoda, bu işlemlerin uluslararası fon akışlarının yönünün belirlenmesi açısından oldukça önemli olduğu kaydedildi.

"Riskler dikkate alınmalı"

Videoda, bu işlemleri yapan yatırımcıların döviz kurundaki oynaklığı ve oluşabilecek riskleri dikkate alması gerektiği aktarıldı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)