Dolar
8.113
0.3661%
Euro
9.6029
0.5307%
Altın
1908.5
0.3338%
Borsa
1144.45
0%
G. Altın
497.134
0.5444%
Bitcoin
106471.96
0.4503%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Venezuela Türkiye'den yatırım bekliyor

  Ekonomik krizle boğuşan Venezula'nın Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı, Türk iş adamlarına yatırım çağrısı yaptı.
  • AA
  • 07.12.2016 - 18:19
  Venezuela Türkiye'den yatırım bekliyor

  Ekonomi Bakanlığının davetiyle Türkiye'de bulunan Güney Amerika ülkesi Venezuela'nın Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı Jesus Faria Tortosa, Türkiye'den işlenmiş gıda ürünleri almak istediklerini belirterek, Türk iş adamlarını Venezuela'ya yatırım yapmaya davet etti.

  Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) yapılan açıklamaya göre, bir dizi görüşme yapmak üzere kente gelen Tortosa, ziyaret ettiği birlikte ihracatçılarla görüştü.

  İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ MESAJI

  EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, ziyarette yaptığı konuşmada, Venezuela'yı 32 milyonluk nüfusu ve kriz öncesinde 500 milyar dolara yaklaşan ekonomisi ile hedef pazar olarak gördüklerini, başta işlenmiş gıda ürünleri olmak üzere potansiyel arz eden sektörlerde iş birliğine hazır olduklarını belirtti.

  Jesus Faria Tortosa ise Venezuela ekonomisinin petrol gelirlerine bağımlı olduğunu, petrol fiyatlarındaki düşüşün ülke ekonomisinde deprem etkisi oluşturduğunu, ekonomik açıdan güzel günlere dönmek için yabancı yatırımcıyı çekecek cazibeli bir reform hamlesi başlattıklarını kaydetti.

  EKONOMİ YAVAŞ YAVAŞ TOPARLANIYOR

  Tortosa, şöyle konuştu: "Venezuela için petrol, gaz, madencilik, demir-çelik, alüminyum, petrokimya, tarım, turizm ve ormancılıktan oluşan 9 ana sektör belirledik. Bu sektörlerde yabancı sermayenin yatırım yapmasını teşvik edecek reform paketini hayata geçiriyoruz. Bu reform Venezuela'nın nefes almasını sağlayacak. Şu anda ülkede kriz var, ancak ekonomimiz yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Tünelin ucunda ışığı görüyoruz, bu ortamdan çıkmak için programımız var."

  Ekonomik krizlerin ülkelere yeni fırsatlar da sunduğuna dikkati çeken Jesus Faria Tortosa, "Şu anda bunu fırsata çevirmek isteyen yabancı sermaye ülkemize yatırım yapıyor. Türk yatırımcıları da bekliyoruz. Türkiye'nin bizimle omuz omuza yürümesini istiyoruz. Dış ticaretinde gıda ve tarım ürünlerinin önemli yeri olan Türkiye'den, işlenmiş gıda ürünleri almak istiyoruz. Egeli ihracatçıları, ticaret bağlantıları kurmak için ülkemize davet ediyoruz." dedi.

  Venezuela Kolombiya sınır kapısını açtı haberi

  Venezuela Türkiye den yatırım bekliyor #1

  Venezuela'da halkın durumu kritik haberi

  Venezuela Türkiye den yatırım bekliyor #2

  Venezuela'da ekonomik kriz büyüyor haberi

  Venezuela Türkiye den yatırım bekliyor #3

  Görüş Bildir