Petrol
96.66
0.23%
Euro
18.2951
-0.02%
Dolar
17.9355
-0.08%
Altın
1.032
0.11%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
429.349
2.59%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C
  Yiğit Bulut TMSF'nin Bank Asya kararını yorumladı

  Yiğit Bulut TMSF'nin Bank Asya kararını yorumladı

  TMSF'nin Bank Asya kararının ardından Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yiğit Bulut, ilk değerlendirmesini canlı yayında yaptı.
  • 04.02.2015 - 02:11

  Yiğit Bulut TMSF nin Bank Asya kararını yorumladı #1

  Bank Asya yönetimine el konulduğunu TRT Haber'de canlı yayındayken öğrenen Yiğit Bulut, konuyu sıcağı sıcağına değerlendirdi.

  Yiğit Bulut konuyla ilgili şöyle konuştu:

  "YÜZBİNLERCE YATIRIMCI SOYULDU"

  "Bank Asya hikayesi, yılan hikayesine dönen bir konu. Bank Asya'nın hisselerinde çok ciddi manipülasyonlar yapıldı, çok ciddi spekülasyonlar yapıldı. Tahtalar kapandı, açıldı. Yüzde 21 yukarı yaptı, yüzde 21 aşağı yaptı.

  "Yüzbinlerce küçük yatırımcıyı, amatör yatırımcıyı Bank Asya tahtasında mağdur ettiler. Soydular."

  "Herkes dedi ki "ne oluyor, ne oluyor?" Ne olduğu ortaya çıktı işte. Türk devleti kurumlarıyla gerekli soruşturmaları yaptıktan sonra bankanın mali durumlarını inceledikten sonra ortaya çıkan sonuç bu."

  "Bankacılık çok hassas bir konudur. Bankacılık, "benim çevremdekilere kredi vereyim, benim çevremdekileri fonlayayım" mantığıyla yapılmaz."

  Yiğit Bulut TMSF'nin Bank Asya kararını yorumladı

  "ŞİMDİ BU FATURAYI KİM ÖDEYECEK?"

  İşte ortaya böyle sonuçlar çıkıyor. Katılım bankası da olsa, normal banka da olsa devletin kucağına kalıyor. Şimdi bu devletin kucağına kalan faturayı kim ödeyecek? Vatandaş ödeyecek. Aldığınız maaştan peşin kesilen vergi, şu bankanın devlete ve millete verdiği zararı ödemek için kullanılacak. Yani o bütün yapılanlar, bütün o bankanın kaynaklarıyla fonlananların maliyeti yine bu vatandaşın sırtına kalıyor."

  "SİSTEMİN İÇİNDEKİ KANSERLİ YARA KESİLİP ATILMALI"

  "Şöyle düşünülebilir; "o zaman devlet el koymasın". Hayır. El koymadığınız zaman, o bir kanserli yara gibi, bütün sistemin içine yayılıyor. Ve bütün sistemi kendine benzetmeye çalışıyor. Ve bütün sistemde delikler açmaya başlar. Bankacılık sisteminde mutlaka ve mutlaka habis tümörlerin acil şekilde kesilip koparılması gerekir."

  "PARALEL YAPI FİNANS KAYNAKLARI ORTAYA ÇIKACAK"

  "Şu açıdan da çok önemli. Türkiye Cumhuriyeti devletine kafa tutan bir paralel örgütün finans kaynaklarının nereden olduğunun ortaya çıkması gerekiyor. Bu finans kaynaklarının nasıl ve nereden geldiğinin ortaya çıkması, bu örgütün çökertilmesi açısından çok önemli."

  "PARAYI TAKİP EDEMEZSENİZ, HİÇBİR ŞEY ANLAYAMAZSINIZ"

  "Parayı takip edemezsiniz hiçbir şey anlayamazsanız. Parayı takip edemezseniz sebep sonuç ilişkisini kuramazsınız. Paranın izini takip edeceksiniz."

  "Dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti devletine kafa tutan, başka ülkelerin gizli servisleriyle işbirliği yapan - Sayın Cumhurbaşkanı açık seçik ismiyle söyledi- başka ülkelerden beslenen ve küresel bir finans ağı içinde, Türkiye Cumhuriyeti devletinin maddi manevi iliklerine kadar işlemek suretiyle, devletin seçilmiş başbakanına, seçilmiş cumhurbaşkanına, seçilmiş siyasetçilerine, bakanların iftira, şantaj, montaj, tehdit yoluyla, devletin en gizli konuşmalarını dinleyerek, "Güneydeki" başka bir ülkeye servis ederek, veya başka küresel sistemin espiyon ve kontr-espiyonaj şirketlerine, gizli servislere satarak veya vererek, Türkiye Cumhuriyeti devletini içten ve dıştan çökertmeye çalışan bir örgütün finansal kaynakları mutlaka ve mutlaka sonuna kadar tespit edilmek zorunda. Bunun altını bir kez daha çizmemiz gerekiyor."

  "BİZ KİMLERİN NASIL BANKACILIK YAPTIĞINI ÇOK İYİ BİLİYORUZ"

  "Hiçbir masumiyet karinesi altına sığınılması mümkün değildir. Biz kimlerin nasıl bankacılık, nasıl gazetecilik yaptığını çok iyi bilenlerdeniz. Kimse hikaye anlatmasın. Türkiye Cumhuriyeti devleti, kendini tehdit eden, sistemin içindeki habis tümörleri ülkenin geleceği, sağlığı için kotarize edecek güçte ve kabiliyettedir."

  "2001 KRİZİNDE TÜRKİYE'Yİ 5 MİLYAR DOLAR İÇİN SIRTÜSTÜ YATIRIP ÜSTÜNDEN GEÇTİLER"

  "Daha önce bu güç ve kabiliyet var mıydı? Asla yoktu. 2001 krizinde 5 milyar dolar için Türkiye'yi sırtüstü yatırdılar, üstünden geçtiler. 5 milyar dolar için."

  "Herkesin bence olanları bir kez daha düşünmesinde yarar var diyorum."

  BANKAYI DEVLETİN ÜSTÜNE YIKMAK İÇİN ÇOK UĞRAŞTILAR

  "Çok önemli bir şey söyleyeceğim. Bunu ben bir Türk vatandaşı olarak söylüyorum. Bunun bir sonucu varsa, sonucuna razıyım. Altını çizerek söylüyorum. Bu bankanın, devletin sırtına yıkılması için içeriden ve dışarıdan bürokrasiden, özel sektörden, özel sektörden inanılmaz bir çalışma yapıldı. Ve bütün bu çalışmaya Sayın Recep Tayyip Erdoğan tek başına karşı koydu. Ve bu enkazın, devletin üzerine yıkılmaması için sonuna kadar tek başına savaşarak, bu enkazın karşısında durdu."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir