ATO: Dünyada Türk müteahhitlerin izi var
İHA

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) İkamet Amaçlı İnşaat Müteahhitliği Meslek Komitesi ve Proje Hizmetleri Meslek Komitesi’nin, Türk Mühendis ve Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi iş birliğiyle düzenlediği "Sektör Paydaşları Konuşuyor" paneller dizisinin ilki, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcilerinin yoğun katılımıyla yapıldı.

ATO ev sahipliğinde gerçekleşen panelde, sektörün yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri, konusunda uzman panelistlerce detaylı olarak ele alındı.

Programa, çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

ATO Başkanı Gürsel Baran, panel açılışında birer konuşma yaptı.

Baran, 1980’lerden itibaren sektörde faaliyet gösteren işletme sayılarında artış yaşandığını kaydeden Baran, sektörünün yaşadığı sorun ve zorlukların çözüme kavuşturulması açısından planlamanın önemine de dikkati çekti.

ATO: "Türkiye, inşaat sektöründe dünyada en önemli ülkelerden biri"

Türkiye’nin inşaat sektöründe dünyada en önemli ülkelerden biri olduğunu belirten Baran, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde Türkiye’nin dünyada Çin'in ardından ikinci sırada geldiğini söyledi.

"İnşaat sektörü, ekonomimiz için lokomotif"

İnşaat sektörü, ekonomimiz için lokomotif bir sektör. 2003 yılından bu yana Türkiye’nin ortalama büyüme hızı yaklaşık yüzde 5,40 düzeyinde iken, inşaat sektörünün, aralarda ivme kaybettiği dönemlere rağmen, ortalaması yüzde 6’nın altına inmedi. Gayrisafi Yurt İçi Hasılamızda önemli paya sahip, gerek yurt içi gerekse yurt dışı projeleriyle, ülkemizin kalkınmasında öncü rol üstleniyor. Bu alanda dünyadaki en önemli ülkelerden biri durumundayız. Dünyanın neresine giderseniz gidin Türk müteahhitlerin izi var.

Baran, toplantının bitiminde, “İnşaat sektöründe planlamaya ihtiyaç var.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)