Dolar
7.8066
0.0769%
Euro
9.1014
-0.0296%
Altın
1880.52
-0.043%
Borsa
1121.17
-0.2668%
G. Altın
470.982
-0.2695%
Bitcoin
84825.22
0.039%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C
  ABD'li büyükelçinin Türkiye itirafları

  ABD'li büyükelçinin Türkiye itirafları

  Daha önce Ankara'da görev yapmış olan Jeffrey, Türkiye'nin Mısır ve Suudiler gibi ABD'yi dinlemediği için Erdoğan'ın sevilmediğini söyledi.
  • 15.08.2016 - 09:51

  ABD li büyükelçinin Türkiye itirafları #1

  ABD’nin en kıdemli diplomatları arasında sayılan ve 2008-2010 arasında ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan James Jeffrey, darbe girişimindeki emarelerin Gülen'i işaret ettiğine dikkat çekti.

  Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'e konuşan Jeffrey, ABD'nin Türkiye'ye olan tavrına ilişkinse şunları söyledi:

  "ERDOĞAN ARAPLAR GİBİ DEĞİL BİZİMLE ÇATIŞIYOR"

  Hiç önemli değil. Erdoğan Washington’da sevilmiyor. Erdoğan Avrupa’da da sevilmiyor. Otoriter görülüyor ve iyi bir oyuncu olmadığı düşüncesi hâkim. Batı daha önce Erdoğan’dan daha otoriter olan çok liderle muhatap oldu, olmaya da devam ediyor.

  Ama fark şu; Suudlar, Mısırlılar – lisanımı maruz görün – her koşulda bize yaltaklanıyor. F-16’ları, müttefiklik ilişkilerini falan düşünerek bizimle aynı değerleri paylaşıyormuş gibi yapıyorlar.

  Erdoğan ise bizimle çatışıyor, çelişkilerimizi yüzümüze vuruyor, dostumuz olmaya çalışmıyor.

  "ERDOĞAN WASHINGTON'DA BU YÜZDEN SEVİLMİYOR"

  Ondan daha otoriter liderler ise dostumuzmuş gibi poz yapmakta beis görmüyor. Çok yakın zamana kadar Putin bile böyle davranıyordu. Erdoğan Washington’da bu yüzden sevilmiyor. Biliyorum hiç adil bir durum değil.

  "TÜRKLER BİZİ DİNLEMİYOR, AYLAR SÜREN MÜZAKERELER OLUYOR"

  - Mesele sadece Erdoğan mı yani?

  Erdoğan’ın da ötesinde Washington’da genel olarak Türklerden hoşlanmama durumu da var. Türk ordusu çok zor, selam çakıp IŞİD’le savaşmaya gitmiyorlar, aylar süren müzakereler oluyor. Başka ülkeler ise 4 uçak gönderip IŞİD’le savaşıyorum diyor. Aslında hiçbir şey yapmıyorlar ama olumlu puan alıyorlar.

  "SÖZ DİNLEMEDİNİZ DARBE GELDİ"

  Yani demem o ki Washington’da genel olarak hükümetinize karşı bir güvensizlik var ve sevilmiyorlar. Washington böyle bir ruh hali içindeyken darbe teşebbüsü gündeme geldi"

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir