Alo Fetva hattından 'kırık boynuzlu kurbanlık sorusuna' cevap
İHA

Tokat’ın Bağlarbaşı köyünde hayvan besiciliği ile uğraşan Mehmet Koçak, çiftliğinde ender görülen bir olayla karşılaştı.

Koçak, kuzularından birinde diğerlerinden farklı olarak dört boynuz yeri olduğunu fark etti. Bu yıl aynı koyundan bir kuzu daha alan Koçak, bu kuzunun da dört boynuzlu olduğunu gördü.

68 yıldır hayvancılıkla uğraşan tecrübeli besici, durumu veterinerine danışarak bunun nadir görülen ancak herhangi bir hastalık belirtisi olmadığını öğrendi.

Şu anda bir buçuk yaşında olan dört boynuzlu koç, ahırda diğer koyunlara liderlik yapıyor.

Haber şehirde tartışmayı da beraberinde getirdi

Şehirde yayılan bu haberle ilgili farklı bir tartışma gündeme geldi.

Tokatlılar, şehirdeki 4 boynuzlu koç haberlerinin ardından ilginç bir soruyla karşı karşıya kaldı.

"Boynuz kırılırsa kurban olur mu?"

Geleneksel olarak, kurbanlık hayvanların iki boynuzundan birinin kırılması durumunda kurban olamayacağı bilinirken, dört boynuzlu bir koçun bu durumu nasıl etkilediği merak konusu oldu.

Alo Fetva'ya sordular

Sofuoğlu, bu dini konuyu aydınlatmak için "Alo Fetva 190" dini soruları cevaplama hattını aradı.

Telefona cevap veren yetkili, Sofuoğlu'nun sorusunu dinledikten sonra, "Normalde boynuzu kırılmış olan hayvan eksik sayıldığı için kurban edilmez. Biraz daha teknik bir bilgi olduğu için ben sizi üst kurula yönlendireyim." yanıtını verdi.

"Yarıdan az ise olur"

Yaklaşık 8 dakika süren beklemenin ardından başka bir yetkili telefona bağlanarak soruya son noktayı koyarak, "Kırık boynuz yarıdan az ise kurban olur." cevabını verdi. Bu yanıtla birlikte, Sofuoğlu'nun merakı giderilmiş oldu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)