Euro
9.0118
0.49%
Dolar
7.4586
1.33%
Altın
437.78
0.06%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
268.898
-0.09%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C

  Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısından Türkiye'ye övgü

  Washington Post gazetesine makale yazan Hatice Cengiz, evlilik hazırlıkları yaptıklarını ve konsolosluğa evrak işlemleri için gittiklerini söyledi.
  • AA
  • 10.10.2018 - 08:02
  • Güncelleme : 10.10.2018 - 09:41
  Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısından Türkiye'ye övgü

  Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna giden ve bir daha kendisinden haber alınamayan nişanlısı Cemal Kaşıkçı'nın akıbetiyle ilgili Washington Post gazetesine bir makale yazdı.

  "EVRAK İŞLEMLERİ İÇİN KONSOLOSLUĞA GİTTİK"

  Kaşıkçı ile evlenmek üzere olduklarını ve son evrak işlemleri için İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna gittiklerini belirten Cengiz, daha sonra nişanlısından haber alamadığını ifade etti.

  Cemal Kaşıkçı nın nişanlısından Türkiye ye övgü #1

  "GÜVENDE OLACAĞINDAN ŞÜPHE ETMİYORDU"

  Cengiz yazısında, "Cemal, bir diplomatik misyonda insanlara zarar vermenin, onları gözaltına almanın veya tutuklamanın uluslararası hukuku ihlal etmek olacağını söyledi ve Türkiye tarihinde bugüne kadar böyle bir şeyin hiç yaşanmadığını belirtti. Bu yüzden ana vatanı olan Suudi Arabistan konsolosluğuna, içeride güvende olacağından şüphe etmeden girdi." ifadelerini kullandı.

  Cemal Kaşıkçı nın nişanlısından Türkiye ye övgü #2

  DIŞARIDA 3 SAAT BOYUNCA BEKLEMİŞ

  Hatice Cengiz, dışarıda üç saat bekledikten sonra korku ve endişe duymaya başladığını vurguladı.

  "BİNADAN AYRILDIĞINI SÖYLEDİLER"

  Konsolosluk binasındaki görevlilere nişanlısını sorduğunu aktaran Cengiz, "Aldığım cevap beni daha da endişelendirdi çünkü Cemal'in binadan zaten ayrıldığını söylediler. Şu bir gerçek ki Cemal o binaya girdi ve çıktığına dair hiçbir delil yok." değerlendirmesinde bulundu.

  Cemal Kaşıkçı nın nişanlısından Türkiye ye övgü #3

  TÜRKİYE'YE ÖVGÜ

  Cengiz, şöyle devam etti: "Türk yetkililerin durumu yakından takip ederken yaptıkları çalışmalara tanıklık ettim. Türk hükümet yetkililerinin (bu konuyu çözme anlamında) yeteneklerinden eminim. Şu anda da Başkan Trump ve eşi Melania Trump'tan, Cemal'in ortadan kaybolması konusunu aydınlatmaya yardımcı olmalarını rica ediyorum."

  Cemal Kaşıkçı nın nişanlısından Türkiye ye övgü #4

  Suudi gazetecinin ortadan kaybolmasıyla ilgili Riyad yönetimine de çağrıda bulunan Hatice Cengiz makalesinde, "Ayrıca Suudi Arabistan'ı ve özellikle Kral Selman ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı aynı hassasiyeti göstermeye ve konsolosluktaki kamera kayıtlarını yayımlamaya çağırıyorum." ifadesine yer verdi.

  Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine büyük katkıda bulunan ve Orta Doğu'nun en etkin gazetecilerinden biri olarak bilinen Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna gitmiş ve kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir