ensonhaber.com

Dün Karadeniz'de sel etkili oldu...

Ordu'da birçok mahallede heyelan oldu, köy yolları kapandı.

Ekipler çalışmalarını sürdürüyor

Karayolları ekipleri, selin sürüklediği ağaç parçalarını yollardan kaldırıyor.

Heyelan nedeniyle kapanan Ünye-İkizce karayolu, çalışmaların ardından tekrar açıldı.

İki kişi hayatını kaybetti

Samsun, ve Muş'ta şiddetli yağış sonrası meydana gelen selde iki kişi hayatını kaybetti. Mahsur kalan 34 kişi ise güvenli alanlara tahliye edildi.

AFAD, zarar gören tarım arazileri ve yapılarda inceleme yapıyor.

Samsun'da ise yağış, Terme ve Salıpazarı ilçelerinde su baskınlarına neden olmuştu.

Metrekareye 186,7 kilogram yağış düştü

Ordu Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, dün İkizce ilçesinde metrekareye 186,7, Çaybaşı ilçesinde 78,43, Ünye ilçesinde 89,8 kilogram yağış düştü.

Meteoroloji'den yeni uyarı

(MGM), 15 il için sarı, bir il için ise turuncu kodlu uyarı verdi.

Uyarı verilen iller şöyle:

Ağrı, Artvin, Bingöl, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kars, Muş, Ordu, Rize, Samsun, Trabzon, Van, Bayburt, Ardahan.

Aynı zamanda MGM, bugün (8 Temmuz) için de sel, su baskını, yıldırım, heyelan, kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı uyarısında bulundu.

"Olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır"

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklaması şöyle:

Yapılan son değerlendirmelere göre; 08.07.2024 Pazartesi günü öğle saatlerinden itibaren Gümüşhane, Rize, Artvin, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Ardahan, Van'ın güney ve doğusu ile Bingöl ve Muş illerinin kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Risk ortadan kalktı

Valisi Orhan Tavlı, taşma sınırına gelen Terme Çayı’nda riskin ortadan kalktığını açıkladı. Bölgede yağışlı havanın bugün de sürebileceği belirtiliyor.

Bu nedenle boğulma riskine karşı denize girilmemesi yönünde uyarılar yapılıyor.

Yerlikaya'dan açıklama

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün dün şiddetli sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve dolu nedeniyle Samsun ve Ordu için turuncu uyarıda bulunduğunu, uyarı verilen il ve ilçelerdeki vatandaşlara SMS ile bilgilendirme yapıldığını anımsattı.

Samsun'un, Ayvacık, Çarşamba, Salıpazarı, Terme ve Tekkeköy ilçelerinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle toplam 60 ihbar alındığını aktaran Yerlikaya, "Samsun'daki kuvvetli yağışlarda mahsur kalan 34 vatandaşımız bulunduğu yerden güvenlikli alanlara tahliye edildi. Samsun'da 460 araç, 656 personel, 25 motopomp ve 7 dalgıç pompayla sele müdahale edildi." bilgisini verdi.

18 ihbar alındı

Ordu'nun Ünye, İkizce ve Çaybaşı ilçelerinde etkili olan kuvvetli yağışlarda ise 18 ihbar alındığını, çalışmalarda toplam 695 personel, 284 aracın görev aldığını belirten Yerlikaya, Çaybaşı Çayır Mahallesi'nde 83 yaşında bir kişinin sel sularına kapılarak hayatını kaybettiğini bildirdi.

Muş'un Malazgirt ilçesi Bahçeköy köyünde etkili olan kuvvetli yağışlarda da bir kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Yerlikaya, şunları kaydetti:

Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Çalışmalara katılan AFAD personelimize, belediyelerimize, emniyet ve jandarmamıza, DSİ ve kara yolları ekiplerimize, sağlık personelimize teşekkür ediyorum. Aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuzlara karşı vatandaşlarımızın yaptığımız uyarılara hassasiyetle uyması büyük önem taşıyor. 112 Acil Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında. Allah her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun.

Bugüne de dikkat

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, AFAD Müdürlüğü'nde katıldığı değerlendirme toplantısının ardından gazetecilere, dün ve bugün için Samsun ve Ordu'da yağışlarla ilgili olarak sarı ve turuncu alarm verildiğini söyledi.

Turuncu alarmın, Samsun'da can kaybı olmadan alınan tedbirler sayesinde atlatıldığına işaret eden Memiş, Ordu'da sarı ikaz verildiğini, bu kentte de Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'yle güçlü tedbir alındığını gördüklerini aktardı.

Memiş, Vali Muammer Erol başkanlığında yaklaşık 500'ün üzerinde personelin, yaklaşık 300 araç ve ekipman parkıyla riskli bölgelerde teyakkuz halinde beklediğini kaydederek, "Şu an için Ordu genelinde, ilçelerimizle birlikte çok büyük sorun görünmüyor. Ama bu, tedbirlerimizi hafifleteceğimiz anlamına gelmiyor. Risk ortadan kalkana kadar, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün ikazı ortadan kalkana kadar bütün vatandaşlarımızın verilmiş ikazlara, anonslara, mesajlara riayet etmelerini istirham ediyoruz." diye konuştu.

Okay Memiş, vatandaşların dere yataklarından kesinlikle uzak durması gerektiğini de vurguladı.

"Ayağını yerden kesebilir"

Yaklaşık 15 santimetrelik debisi olan suyun bir vatandaşın ayağını yerden kesebildiğine dikkati çeken Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Aynı şekilde 35 santimetrelik debisi olan bir su ise bir aracın tekerini yerden kesebiliyor. Vatandaşımız sanıyor ki ben buradan karşıya geçerim. Ama geçemez ya da araç sürücüsü sanıyor ki karşıya geçerim. İkaz edilmesine rağmen bazen vatandaşlarımızın bu şekilde davrandığını kötü örneklerden görüyoruz. Dolayısıyla vefatlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Lütfen vatandaşlarımız ikazlara riayet etsinler. Cami anonslarından, jandarma ve emniyetimizin yaptığı bu ikazlara riayet etsinler. Yeter ki can kaybı olmasın. Can kaybı olmadıktan sonra gerisi devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde giderilir.