Euro
8.9962
-0.04%
Dolar
7.4059
0.02%
Altın
442.8
0.23%
Borsa
1.54
0%
Bitcoin
241.495
1.26%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C
  Savunma Sanayii Başkanlığı ihalelerini sızdıran 6 şüpheli gözaltında

  Savunma Sanayii Başkanlığı ihalelerini sızdıran 6 şüpheli gözaltında

  MİT ve Emniyet’in düzenlediği operasyonda, Savunma Sanayii Başkanlığı’nın ihalelerini sızdıran 6 şüpheli gözaltına alındı.
  • AA
  • 12.01.2021 - 10:20
  • Güncelleme : 12.01.2021 - 11:46

  Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın (MİT) 1 yıldır Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile koordine yürüttüğü çalışmalarda eski bir SSB çalışanı ile çıkar ilişkisinde bulunan şirket temsilcileri tespit edildi.

  Şirket yetkilerinin ise söz konusu bilgileri, temsilciliğini yaptıkları firmalarla paylaştıkları, ihale ve projelerde avantaj sağladıkları tespit edildi.

  OPERASYON İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu'nca yürütülen soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün de desteğiyle operasyon düzenlendi.

  6 GÖZALTI

  Kurum çalışanları ile çıkar ilişkisinde bulundukları şirket temsilcilerinden oluşan 6 kişinin gözaltına alındı.

  ŞÜPHELİLERDEN BİRİ ESKİ PROJE MÜDÜRÜ

  Şüphelilerden birinin eski proje müdürü olduğu aktarıldı.

  YÜKLÜ MİKTARDA DÖVİZ ELE GEÇİRİLDİ

  Operasyon kapsamında şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda yüklü miktarda döviz ele geçirildi. Evdeki dijital materyallere el konuldu.

  MİT'TEN AÇIKLAMA GELDİ

  MİT tarafından savunma sanayine yönelik yürütülen koruyucu ve önleyici istihbarat operasyonları kapsamında rüşvet karşılığında ihaleye fesat karıştırdıkları tespit edilen kişiler hakkında soruşturma başlatıldığı kaydedilen açıklamada, "MİT ve Ankara İI Emniyet Müdürlüğünün koordineli halde 1 yıldır sürdürdükleri çalışmayla SSB görevlilerinin yürütülen ihale, proje, tedarik ve maliyet/fiyatlama bilgilerini savunma sektöründe faaliyet gösteren 'yabancı firma temsilciliği yapan şirket' yetkililerine aktardıkları, bunun karşılığında maddi teminat temin ettikleri tespit edildi.

  Şirket yetkilerinin ise söz konusu bilgileri, temsilciğini yaptıkları firmalarla paylaştıkları, ihale ve projelerde avantaj sağladıkları belirlendi." ifadeleri kullanıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir