Euro
9.6678
-0.3%
Dolar
8.073
-0.4%
Altın
453.12
-0.39%
Borsa
1.401
1.63%
Bitcoin
521.666
2.32%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  Soma davasında sanıklara Mehmet Efe tepkisi

  Soma davasının 4’üncü duruşmasında sanıkların hayatını kaybeden başmühendis Mehmet Efe’yi sorumlu tutmasına tepki geldi.
  • Ajanslar
  • 18.04.2015 - 04:21
  Soma davasında sanıklara Mehmet Efe tepkisi

  mehmet efe

  Manisa’nın Soma İlçesi’nde geçen yıl 13 Mayıs’ta yaşanan ve 301 madencinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan faciayla ilgili 8’i tutuklu 45 sanıklı Akhisar’da görülen davanın 4’üncü duruşması dün yapıldı.

  Duruşmada ifade veren tutuklu sanıklar, kaza facia sırasında işçileri kurtarmak için ocağa giren ve hayatını kaybeden başmühendis Mehmet Efe’yi sorumlu tuttu.

  "OCAKTA MEHMET EFE'NİN VERDİĞİ TALİMATLARI TAKİP EDERİZ"

  İfade veren emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik, “Ben 15 yıldır bu şirkette çalışıyorum ve emniyet teknikeriyim. Emniyet birimi, Mehmet Efe’ye bağlı olarak 13 maden mühendisi ve 6 teknisyenden oluşur. 75 de usta vardır. Ocak genelinde Mehmet Efe’nin verdiği talimatları, emniyet kurallarını takip ederiz” dedi.

  Ancak 5. gün olay yerine gidebildiğini aktaran Çelik, “Tüm ülkenin gözü buradaydı ve yukarıdaki sayıyla elimizdeki cesetler tutmuyordu. Bakmadığımız bir tek yangınının çıktığı yer kalmıştı. Bizler de tüm riski göze alıp oradaki arkadaşlarımızı çıkardık” dedi.

  "TEK SORUMLU MEHMET EFE Mİ?"

  Mehmet Ali Günay Çelik, ifadesinde sık sık aksaklıklardan sorumlu olduğunu söylediği Mehmet Efe’ye, giden hiçbir sorunun geri dönmediğini, eksikliklerin yapılmadığını da anlattı. Bu sırada arkada oturan işçi yakınları, “Mehmet Efe ölmeseydi ne yapacaktınız?” diye sordu. Hâkimin dinamit patlatma kayıt defterini sorması üzerineyse yine işçi yakınları, “Mehmet Efe’dedir o defter” diye cevap verdi.

  Habertürk'ün haberine göre Mahkeme Başkanı 34 yaşındaki Aytaç Ballı, “Mehmet Efe yaşasaydı ‘Tek sorumlu benim’ diye söyleyecek miydi, Mehmet Efe mi tek sorumlu?” dedi. Mehmet Ali Günay Çelik de Mehmet Efe’nin verdiği talimatları yerine getirdiklerini belirtti.

  VARDİYA MÜHENDİSİ DE "MEHMET EFE" DEDİ

  Çelik’ten sonra ifade veren vardiya mühendisi Yasin Kurnaz, kazadan 3 gün önce izne çıktığını ve kazanın olduğu gün de yolda olduğunu kaydetti. Yasin Kurnaz ifadesinde, sensör sayısı, havalandırma konusunda ise yetkilinin kendisi değil, Mehmet Efe olduğunu dile getirdi. Mahkeme Başkanı Ballı’nın, Kurnaz’a çeşitli konularda “Sorumlu kimdi?” sorusu üzerine salondakiler “Mehmet Efe” diye yanıt vererek tepki gösterdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir