Euro
10.1422
0.27%
Dolar
8.6341
-0.21%
Altın
491.65
-0.06%
Borsa
1.414
0.5%
Bitcoin
381.989
3.98%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Aşiret düğününde 450 bin lira para ve 1 kilo altın takıldı

  Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde yaşayan Jirki Aşireti lideri Tahir Adıyaman'ın kızı ve kuzeninin oğlu Elind Adıyaman, 3 gün 3 gece süren bir düğünle evlendi.
  • DHA
  • 28.08.2018 - 14:30
  • Güncelleme : 28.08.2018 - 15:11
  Aşiret düğününde 450 bin lira para ve 1 kilo altın takıldı

  2015 yılında yapılan genel seçimlerde, AK Parti'den Şırnak milletvekili adayı olan ve geçen yıl kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Lezgin Adıyaman'ın oğlu Elind Adıyaman ve terörle mücadelede güvenlik güçlerinin yanında yer alan Jirki aşireti lideri Tahir Adıyaman'ın kızı Şeyma Adıyaman, Beytüşşebap'ta dünya evine girdi.

  AK Parti Şırnak Gençlik Kolları Başkanı da olan damat Elind Adıyaman ile Şeyma Adıyaman'ın 3 gün 3 gece süren düğününe Almanya, İsviçre, Irak, Belçika ve İran'dan da davetlilerin aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin davetli katıldı.

  Aşiret düğününde 450 bin lira para ve 1 kilo altın takıldı #1

  DÜĞÜN AŞİRET LİDERLERİNİN AKININA UĞRADI

  Beytüşşebap Kaymakamı Murat Şener, 8'inci Komando Alay Komutanı Yarbay Tahsin Saruhan, İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Olgun, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Yılmaz, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda aşiret lideri de düğünde yer aldı.

  Düğünde, altın takıları ve rengârenk yöresel kıyafetleriyle kadınlar ve erkekler, şarkılar eşliğinde, uzun süre halay çekti.

  Aşiret düğününde 450 bin lira para ve 1 kilo altın takıldı #2

  DÖVİZ DALGALANMASINA TEPKİ OLARAK TÜRK LİRASI TAKTILAR

  Jirki, Evdan, Giravyan, Mamhuran ve Goyan aşiret liderleri, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarına ve dövizdeki dalgalanmaya karşı, gelin ve damada dolar ve euro yerine Türk lirası takılması konusunda üyelerine talimatlar verdi.

  Bunun üzerine aşiret liderleri ve üyeler, çifte düğün hediyesi olarak Türk lirası taktı. Diğer konukların da takı töreninde Türk lirası taktığı öğrenildi.

  Aşiret düğününde 450 bin lira para ve 1 kilo altın takıldı #3

  1 KİLO ALTIN VE 450 BİN LİRA PARA TAKILDI

  Drone ile görüntülenen düğünde konuklar çifte 450 bin lira, geline de yaklaşık 1 kilo altın takı taktı. Düğün yemeği için 50 koyun ve keçinin kesildiği, 1 ton pirinç kullanıldığı belirtildi.

  Aşiret düğününde 450 bin lira para ve 1 kilo altın takıldı #4

  "2 KAMYON ÇEYİZ GÖNDERDİ"

  Düğünle ilgili bilgi veren damadın amcası Mehmet Adıyaman, aşiretler arasında başlık parası olmadığını belirterek, "Yeğenimin düğününe gelen gelmeyen herkese çok teşekkür ederim. Yeğenime, amcamın kızını istedik. Aşiretimizin lideri amcam, bize kızını verdi. Bugün onların düğünü, binlerce misafirimiz var, herkese çok teşekkür ederim. Herkes aşiretlerin başlık parası karşılığında kız verdiğini  biliyor. Ama burada öyle bir şey yok. Amcam kızını verdi. Kendisi gelip damada 5 bin Türk lirası taktı. Ayrıca 2 kamyon dolusu çeyiz gönderdi. 4 gün boyunca misafirlerimizi ağırladı. Minnettarım hepsine, şükranlarımı sunarım." dedi.

  Aşiret düğününde 450 bin lira para ve 1 kilo altın takıldı #5

  "BİZ MİLLETİN HİZMETÇİSİYİZ"

  Damat Elind Adıyaman da babası Lezgin Adıyaman'ın geçen yıl yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, "Babamın vefatından 1 yıl geçti. Onun ölümü bir tek bizi değil, Beytüşşebaplı hemşehrilerimizi de yasa boğmuştu. Bir yılı aşkındır kimse düğünlerini yapamıyordu. Bugün en mutlu günüm, bütün eş ve dostlarım şimdi burada. Babamın yokluğunu hisettirmedikleri için, gelen gelmeyen herkese çok teşekkür ederim. Düğünümle teşkilat olsun, akrabalarım olsun, aşiret liderimiz olsun, hepsi yakından ilgilendi. Bu kadar kalabalığı bir arada görmek çok güzel bir duyguydu. Unutulmaz bir düğün geçirdik. Biz milletimizin hizmetçisiyiz." diye konuştu.

  Aşiret düğününde 450 bin lira para ve 1 kilo altın takıldı #6

  Aşiret düğününde 450 bin lira para ve 1 kilo altın takıldı #7

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir