Euro
9.6778
0.75%
Dolar
8.0739
0.83%
Altın
457.91
0.8%
Borsa
1.411
0.2%
Bitcoin
495.636
-2.29%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 12 C

  İsrailli organ kaçakçısı İstanbul'da yakalandı

  INTERPOL’ün kırmızı bültenle aradığı Yusuf Sönmez’in yardımcısı İsrail uyruklu Boris Volfman Atatürk Havalimanı’nda yakalandı.
  • 05.12.2015 - 10:17
  İsrailli organ kaçakçısı İstanbul'da yakalandı

  İsrailli organ kaçakçısı İstanbul da yakalandı #1

  İstanbul Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri ’Organ Kaçakçılığı’ ve ’Dolandırıcılık’ yaptığı gerekçesiyle INTERPOL tarafından kırmızı bültenle aranması bulunan İsrail uyruklu Boris Wolfman, Tayland’ın başkenti Bangkok’tan Atatürk Havalimanı’na dün gece saat 02.40’ta geldiği sırda yakalanarak gözaltına alındı. Wolfman, gözaltına alınarak Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

  TUTUKLANDI

  Emniyette işlemleri tamamlanan Wolfman Bakırköy Adliyesi’ne sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Boris Wolfman’ın İstanbul’da iletişimde olduğu kişileri belirlemek için geniş çaplı soruşturma başlattı.

  İsrailli organ kaçakçısı İstanbul da yakalandı #2Boris Wolfman

  HEDEFLERİNDE MÜLTECİLER VARDI

  Wolfman’ın Avusturya’da organ kaçakçılığı nedeniyle yargılandığı bir davada ceza aldığı, yakalanamadığı için hakkında kırmızı bülten çıkarıldığı belirtildi. Wolfman’ın içerisinde bulunduğu organ çetesinin daha önce Kıbrıs ve Ortadoğu’da organ ticareti yaptıkları kaydedilirken Türkiye’de de bu faaliyetlere başladıkları ve yeni hedeflerinin ise Türkiye’deki Suriyeliler olduğu ortaya çıktı. Çetenin Wolfman aracılığıyla özellikle zor durumdaki Suriyeli mültecilerin organlarını almak için bazı Suriyelilerle de bağlantı kurduğu tespit edilirken, büyükşehirlerdeki küçük özel hastanelerde de bu tür operasyonlar için altyapıyı hazırladıkları da öğrenildi.

  TÜRK DOKTOR İSRAİLLİLERE NAKİL YAPIYORDU

  Ukrayna asıllı İsrail vatandaşı olan 31 yaşındaki Volfman çok uzun zamandır takip altındaydı ancak İsrail polisi, Tel Aviv’de bir gökdelenin en üst katında ofis kiralayacak kadar zenginleşen bu kişi hakkında bir türlü somut deliller elde edemiyordu. Ta ki 2014 yılının Nisan ayına kadar... Volfman hakkındaki ilk şüpheler, 2011’de AB savcılarının Kosova’daki kaçak organ nakil merkezini ortaya çıkarmasıyla başladı. Doktor Frankenstein lakabıyla da tanınan Türk doktor Yusuf Sönmez’in buradaki bir klinikte İstanbul Bağcılar’da ödemesini alıp anlaşması yapılan İsraillilere böbrek naklettiği tespit edilmişti. Bu ticarete aracı olan ismin ise Volfman olduğu iddia edildi.

  Ancak Volfman iki haftalık tutukluluk süresi ile bu suçlamalardan kendisini sıyırmayı başardı.

  İsrailli organ kaçakçısı İstanbul da yakalandı #3Yusuf Sönmez

  "BU GÖREVİ TANRI VERDİ"

  İsrail’de ‘Cennetin adıyla’ (Leshem Shamaim) adlı bir şirket kuran ve ‘hayat kurtar’ www.justsavelives.com adresinden organ nakline yardımcı olma iddiasıyla işlerini yürüten Volfman, ‘Ben Tanrı’nın bana verdiği görevi yapıyorum’ diyecek kadar egosu yüksek bir isim. Genç yaşına rağmen İsrail’in lüks tatil kenti Ashdod’da lüks bir malikanede yaşamasını illegal organ satışına borçlu olduğunu ise herkes biliyordu. 200-250 bin dolara Costa Rika’da anlaştığı doktorlarla nakiller gerçekleştirdiği New York Times’ın geçen yıl yaptığı haberle açık bir şekilde ortaya konuldu.

  ORGAN NAKLİ YAPILANLAR ANKARA'DAN GELİYORDU

  Haberin ardından bu ülkede hastaneye baskınlar düzenlendi, Volfman ile çalıştığı belirlenen Dr. Francisco Jose Mora Palma tutuklandı. Ancak Volfman hakkında asıl alarm zillerinin çalmasına sebep olan olay geçen yılın Nisan ayında gerçekleşti. İsrail polisi, organ nakli yapılan birçok İsrail vatandaşının Ankara’dan döndüğünü tespit etti.

  KENDİ BÖBREĞİNİ SATTI

  Volfman, 2007 yılında Kolombiya’da kendi böbreğini sattıktan sonra bu işi yapmaya karar vermiş.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir